Mini mini birler için ders zili çaldı

Mini mini birler için ders zili çaldı
Mini mini birler için ders zili çaldı
Okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrenclerinin uyum eğitimi için ilk ders zili çaldı. Annesinden ayrılmak istemeyen minikler göz yaşı döktü.

İlkokul 1. sınıf ve okul öncesi eğitime kaydı yapılan 1 milyon 423 bin öğrenci için ilk ders zili çaldı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın, 2006-2007 eğitim öğretim yılından itibaren uygulamaya geçirdiği bir haftalık uyum eğitimi programı kapsamında sabah saatlerinde okullara aileleri ile birlikte gelen minik öğrenciler, ilk ders zilinin çalmasını heyecanla bekledi. İlk olarak sınıfları ve öğretmenleri belirlenen öğrenciler, daha sonra sınıflara girerek arkadaşları ve öğretmenleriyle tanıştı. Ders başı yapan öğrencilerin bazıları yeni arkadaşlar edinmenin heyecanını yaşarken, bazıları ise annelerinden ayrılmak istemeyip gözyaşı döktü. Ağlayan öğrencileri anneleri ve öğretmenler teselli etti. İlk gün olması nedeniyle bazı öğrencilerin velileri de sınıflarda çocukları ile birlikte derse girdi. 

Uyum sorunu yaşayanların kaydı ertelenecek

Uyum programı çerçevesinde günde 3 ders saati okulda bulunulacak öğrencilerin okul fobilerini yenmeleri için sosyal ve kültürel etkinlikleri, eğitsel oyunlar, müzik etkinlikler ve resim çalışmaları yapılacak. Okul ve çevre tanıtılacak. Uyum eğitim programı 13 Eylül’e kadar sürecek.Okul öncesi eğitim kurumlarına 223 bin 97, ilkokul 1. sınıfa ise 1 milyon 200 bin 165 çocuğun kaydı yapıldı. Okula uyum sağlayamayan öğrencilerden 66, 67 ve 68 aylık olanlara velisinin vereceği dilekçe üzerine; 69, 70 ve 71 aylık olanlar ise ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporuyla okul öncesi eğitime yönlendirilebilecek veya kayıtları bir yıl ertelenebilecek.
Okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrencileri, ‘uyum programı’ kapsamında okula ilk adımlarını atarken, Milli Eğitim Bakanı NabiAvcı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ve öğrenci velilerinin de katılımıyla, Ataşehir Halil Atamavcı İlkokulu’nda tören düzenlendi. Okula gelişinde öğrenciler tarafından çiçekler ve halayla karşılanan Bakan Avcı, çocuklarla fotoğraf çektirdi. Öğrencilerle sohbet edip ilk gün heyecanlarına ortak oldu.