Mini seçimde de kavga eksik olmadı

Mini seçimde de kavga eksik olmadı
Mini seçimde de kavga eksik olmadı

Mini seçime katılım yüksekti. Söke?de 103 yaşındaki ŞefikaKaya tekerlekli sandalyesiyle sandığa gelip oy kullandı.

Çeşitli sebeplerle seçimin iptal edildiği yedi ilçe ile 23 beldede 49 bin seçmen dün yine sandıktaydı. Mini seçim de 29 Mart'taki gibi hayli olaylı geçti

İSTANBUL - 29 Mart’taki yerel seçimler sonrası çeşitli sebeplerle iptal edilen yedi ilçe ile 23 beldede yeniden sandık başına gidildi. Mini seçimde de, ilkinde yaşandığı gibi kavga eksik olmadı. 47 bin seçmenin sandığa gittiği mini seçimde, muhalefet toplamda AKP’den daha fazla belediye kazandı.
Yüksek Seçim Kurulu tarafından çeşitli nedenlerle seçimi iptal edilen 25 ilde 30 ayrı belediye başkanlığı ile 11 beldede belediye meclisi üyeliği, 220 köy ve mahalle muhtarlığı için dün sandıklar kuruldu. Katılımın üst düzeyde olduğu mini seçim yine gergin geçti. 29 Mart yerel seçiminde olduğu gibi Yozgat’ın Kadışehri ilçesi ile ve Gülşehri beldesinde yine çekişmeli geçen seçimde çıkan olaylar yüzünden tasnif uzun süre yapılamadı. Gülşehri’deki olaylarda bir kişi yaralandı. 

MARDİN: Nusaybin’e bağlı Girmeli beldeside AKP’liler ile DTP’liler arasında sözlü kavgada pompalı tüfekler konuştu. Olağanüstü güvenlik önlemleri alınmasına rağmen çıkan kavgada, ikisi tüfekle, diğer üçü taşlarla olmak üzere beş asker yaralandı, 15 kişi gözaltına alındı. Oy verme işlemi bir saat durdu. Askerler hastaneye kaldırılırken, kavga güvenlik güçlerinin havaya ateş açması, gaz sıkması ve tazyikli su sıkması üzerine son buldu. Oy verme işlemi yeniden başlarken Nusaybin Kaymakamı Yücel Gemici ile DTP Grup Başkan Vekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş’da beldeye gitti. YSK, DTP’li Ömer Altun’un 36 oy farkla kazandığı seçimi, “Seçmene baskı yapıldığı” iddiasıyla iptal etmişti. 29 Mart’ta yine DTP’liler ve AKP’liler kavga etmiş, üçü asker beş kişi yaralanmıştı.
ŞANLIURFA: Birecik’in Ayran beldesinde de AKP ve DTP’liler kavga etti. Atatürk İlköğretim Okulu’nda tartışan iki grup, daha sonra birbirlerine taş ve sopalarla saldırdı. Olayları önlemekte zorlanan jandarma havaya birkaç kez ateş etti. Takviye jandarmaların gelişiyle engellenen iki grubun sopalarına el konuldu. Ayran’da, 29 Mart’ta ‘güvenli ortam sağlanamadığı’ gerekçesiyle pusulalar adliyede sayılmış, AKP ve CHP adayları eşit çıkmıştı. Seçim, ‘açık sayım ve döküm ilkelerine aykırılık’tan iptal edilmişti.
DENİZLİ: Çal’a bağlı Selcen beldesinde s oy verme işlemi sırasında CHP’liler ve AKP’liler kavga etti. Jandarma geniş güvenlik önlemi alırken, bir kişi gözaltına alındı. 29 Mart’ta CHPve AKP’ye eşit oy çıkmıştı.
ISPARTA: Şarkikaraağaç’ta, MHP’li sandık görevlilerinin bir seçmene baskı yaptıkları gerekçesiyle AKP’liler  ve MHP’liler arasında kavga çıktı, bir kişi gözaltına alındı. Kaymakam Mehmet Akçay, olayları yatıştırmak için oy işleminin yapıldığı okula gelip, “Kimseye baskı yapılmasın” dedi. Fakat Akçay ayrıldıktan hemen sonra yeniden kavga çıktı.
AYDIN: Söke’ye bağlı Bağarası beldesinde ‘kısıtlı’ olduğu öne sürülen bir vatandaşın oy kullanmak için Bağarası Çok Programlı Lisesi’ne getirildiği sırada kavga çıktı. Vatandaşların araya girmesiyle kavga büyümeden önlendi. Beldede önceki seçimler CHP ve DP oyları eşit çıkınca iptal edilmişti. 
Bu arada, Malatya’ya bağlı Konak beldesinde, belediyelerinin kapatılmasına tepki gösteren kasaba sakinleri 29 Mart’ta olduğu gibi dün de sandığa gitmedi. Üç mahallede ne aday vardı, ne sandığa giden.

Yedi ilçenin dördü AKP’de
* Akyazı (Sakarya): Yaşar Yazıcı (AKP)
* Koçarlı (Aydın): Cengiz Şen (CHP)
* Şarkikaraağaç (Isparta): Mevlüt Özdemir (AKP)
* Mecitözü (Çorum): Selçuk Aksoy (CHP)
* Ağın (Elazığ): Mustafa Yentür (AKP)
* Yapraklı (Çankırı): Hasan Basri Avşar (MHP)
* Kadışehri (Yozgat) Davut Karadavut (AKP)
* Kaldırım (Adana- Yumurtalık): Refik Şen (DP)
* Çakırhüyük (Adıyaman- Besni): Hasan Özdemir (CHP)
* Özburun (Afyonkarahisar- Bolvadin): Hasan Boyracı (CHP)
* Camili (Aksaray- Ağaçören): Hayrullah Şahan (AKP)
* Sultanhanı (Aksaray- Merkez): İsmet Sarı (CHP)
* Bağarası (Aydın- Söke): Salih Özdemir (DP)
* Selcen (Denizli- Çal): Mehmet Atılsın (CHP)
* Salkım (Gaziantep- Nizip): Ahmet Sönmez (AKP)
* Duroğlu (Giresun- Merkez): Murat Kılıçaslan (AKP)
* Tekke (Gümüşhane- Merkez): Gürsel Şeyhoğlu (AKP)
* Dadaloğlu (Kayseri- Tomarza): Hüseyin Eker (CHP)
* Köseli (Kırşehir- Çiçekdağı): Mehmet Sağlam (DP)
* Engili (Konya- Akşehir): Karatay Selçuklu Şehirli (AKP)
* Fırdan (Kütahya- Gediz): Hüseyin Kalaycı (AKP)
* Girmeli (Mardin- Nusaybin): Ömer Altun (DTP)
* Yalı (Muğla- Bodrum): İsmail Altındağ (Anavatan)
* Seki (Muğla- Fethiye): Veli Yıldız (CHP)
* Kızılca (Niğde- Bor): İbrahim Gülümser (CHP)
* Aslancami (Ordu- Fatsa): Mustafa Yazıcı (CHP)
* Kuruduru (Sakarya- Karasu): Mehmet Alemdar (MHP)
* Ayran (Şanlıurfa- Birecik): Selahattin Alpay (AKP)
* Gürbulak (Trabzon- Merkez): Kemal Çoban (AKP)
(Radikal)