Minibüsü C-4'le vurmuşlar

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde önceki gün ikisi turist beş kişinin yaşamını yitirdiği, 13 kişinin yaralandığı bombalı saldırının C-4 tipi patlayıcıyla gerçekleştirildiği belirlendi.

AYDIN/İZMİR - Aydın'ın Kuşadası ilçesinde önceki gün ikisi turist beş kişinin yaşamını yitirdiği, 13 kişinin yaralandığı bombalı saldırının C-4 tipi patlayıcıyla gerçekleştirildiği belirlendi. PKK içindeki gruplardan
'Kürdistan Özgürlük Şahinleri'nin üstlendiği saldırıya lanet yağdı.
Polis, Kadınlar Denizi'ne giden minibüse yönelik saldırının ardından delil toplama ve eşkâl belirleme çalışmalarında önemli bilgilere ulaştı. Ankara'dan gelen bomba uzmanlarının yaptığı ilk incelemede poşet içinde koltuk altına bırakıldığı sanılan bombanın C-4 tipi patlayıcı olduğu anlaşıldı. El yapımı ve zaman ayarlı olduğu düşünülen bombadan arta- kalanlar incelenmek üzere Ankara'daki kriminal laboratuvarına gönderildi.
Kuşadası halkı ve turistler patlamanın etkisini üzerinden atmaya çalışırken, teröre karşı ortak tepki gösterdi. Patlamanın meydana geldiği yer çiçek bahçesine çevrilirken, burada toplananlar teröre lanet yağdırdı. Ağaçlara ay-yıldızlı bayraklar asıldı. İngilizler de olay yerine üzerinde 'Tanrı yardımcınız olsun, sevgimiz sizinle, teröre lanet olsun' ifadelerinin yazılı olduğu İngiliz Milli Takımı'nın ambleminin bulunduğu gömlek bıraktı. Patlamada yaralanan minibüs şoförü Cemal Uçar'ın meslektaşları ise dün minibüslerine siyah bant ve Türk bayrakları takarak saldırıyı protesto etti.
Patlamada ağır yaralanan İngiliz vatandaşları Steven Stables, Michael Aspinall ve Adam Brown, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi edilirken durumları ciddiyetini koruyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören İbrahim Yüksel'in ise vücudunun yüzde 60'ının yanık olduğu belirtildi. Öte yandan saldırıda ölenlerden Helen Pallhal'ın adı Hellen Louise Bennett olarak düzeltildi.
Aydın Valisi Mustafa Malay, patlayıcının, televizyon kumandası şeklinde, küçük bir çantaya sıkıştırılmış olduğunu belirterek, "Zaman ayarlı ya da uzaktan kumandalı olabilir. Olayda canlı bomba yok. Patlayıcı arkadan ikinci koltuğun altına sıkıştırılmış" diye konuştu.
'Çeşme'ye gitmemişti...'
Ölenlerden Ufuk Yücedeniz'le kız arkadaşı Eda Okyay, dün İzmir'de toprağa verildi. Hâkim Efendi Camii imamı Süleyman Özer, Okyay'ın cenaze namazında şöyle seslendi: "Bizi önce sağ-sol, Alevi-Sünni diye parçalamaya çalıştılar. Şimdi de 'Kürt-Türk' diyerek bölmeye çalışıyorlar. Yine başaramayacaklar."
Yücedeniz'in akrabası Cemal Çelikkıran ise gencin tatil için Çeşme'yi planladığını söyleyerek, "Ancak geçen hafta Çeşme'de yaşanan patlamanın ardından, vazgeçip Kuşadası'nı seçti" dedi. (dha, aa)Suriye ve İsrail'den terörü kınama mesajı
İsrail'in Ankara Büyükelçisi Pinchas Avivi: Artık dünya devletlerinin terör konusunda ortak hareket etmesi gereğine inanıyoruz.
Britanya'nın Ankara Büyükelçisi Peter Westmacott: Türk ve İngiliz vatandaşları bu tür olaylar karışısında dayanışma içindedir.
Alman Birlik 90/Yeşiller Partisi: Türkiye'ye ve halkına her türlü terörizme karşı ihtiyacımız var. Avrupalı bir Türkiye, sadece farklı köken ve dine mensup insanların ortak değerler temelinde yaşayabileceklerinin açık bir işareti değil, aynı zamanda Kaide, PKK ve diğer terör örgütlerinin de açık bir şekilde yenilmesi demektir.
Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis: (Erdoğan'a bir mektup gönderdi) Nereden gelirse gelsin terör olaylarını nefretle kınıyoruz.
DEHAP Başkanı Tuncer Bakırhan: Derin üzüntü duyduğumuzu belirtip olayı kınıyoruz. Bu olayların bir daha yaşanmamasını diliyoruz.
İHD: Sivilleri hedef alan saldırıyı kınıyoruz. Türkiye kör şiddet sarmalına çekilmek isteniyor.
Observer 'İslamcılar' dedi
Patlama Britanya basınında geniş yer buldu. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın PKK'lılara terörist demediği için tepki gösterdiği BBC, internet sitesinde haberi verirken PKK için yine 'ayrılıkçı Kürtler' ve 'asiler' ifadesini kullandı. BBC: "PKK bağımsız devlet kurmak için Türk hükümetine karşı vahşi bir kampanya yürütüyor."
The Observer ise "Saldırıların arkasında geçmişte HSBC ve İngiliz Konsolosluğu'na saldıran İslamcıların olma olasılığı giderek artıyor" dedi.
Suriye'nin resmi ajansı Sana bir dışişleri bakanlığı yetkilisinin, "Suriye tüm terörist eylemleri kınıyor, Türk halkı ve hükümetine destek veriyor" sözlerine yer verdi. (aa, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7523067523060

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.