Minik Hacer'den Milli Eğitim Bakanı Avcı'ya: Ne güzel bıyıkların var!

Minik Hacer'den Milli Eğitim Bakanı Avcı'ya: Ne güzel bıyıkların var!
Minik Hacer'den Milli Eğitim Bakanı Avcı'ya: Ne güzel bıyıkların var!
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bir açılış töreni için geldiği Adapazarı'nda çocukları severken, 8 yaşındaki Hacer elini bıyıklarına attı ve "Ne güzel bıyıklar" diyerek bakanın bıyıklarıyla oynadı...

ADAPAZARI – Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yeni yapılan Nilüfer Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nin açılışı için geldiği Adapazarı'nda açılış öncesinde kendini bekleyen çocukları severken 8 yaşındaki Hacer Ekin Zengin adlı çocuk Bakan Avcı'yı görünce bıyıklarıyla oynayarak, "Ne güzel bıyıklar" dedi. Küçük Hacer'in Bakan Avcı'nın bıyıklarıyla oynaması gülüşmelere sebep oldu.

Serdivan'da orta ve ağır düzeyde zihinsel engelli çocuklar için yapılan Nilüfer Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nin açılışı için gelen Nabi Avcı'yı yoğun kalabalık tarafından karşılandı. Bakan Avcı'yı karşılamaya gelenler arasında ellerinde çicekler küçük çocuklarda vardı. Bu çocuklarda 8 yaşındaki Hacer Ekin Zengin, Bakan Avcı'ya çiçek verirken bakan Avcı egilince 'Ne güzel bıyıklar' diyerek bakan Avcı'nın bıyıklarıyla oynamaya başladı. Yaşanan bu durum gülüşmelere neden oldu.

Bakan Avcı törende yaptığı konuşmada " dede ocağındayım, Serdivan'dayım ve böylesine güzel bir okulun açılışındayım.'diyerek konuşmasına söyle devam etti:

“Milli Eğitim Müdürümüz çok güzel özetledi. Gerek eğitim alanında gerekse özel eğitim alanında yaptıklarımızı çok güzel özetledi. Bayram vesilesiyle Eskişehir'deki bayramlaşma törenindede söyledim. Bazı şeyleri özellikle gençlerimize zaman zaman ama başa kakmadan hatırlatmakta fayda var. Genç bir ülke ve nüfusumuzun büyük bir bölümü 25 yaşın altında. Dolayısıyla eski Türkiye ile yeni Türkiye arasındaki farkları gençlerimiz yaşamadıkları için bilmezler bizim yaşadıklarımızı eski Türkiye'deki bir takım zaaflarıda onların yaşamasını istemeyiz." dedi.

Türkiye'nin engellilere sahip çıkma açısından örnek programlar yürüttüğünü söyleyen Avcı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye dünya ülkeleri arasında ve avrupa ülkeleri arasında engellilere sahip çıkma açısından çok örnek bir program yürütmüştür. Eğitim dışında bırakılan pek çok çocuğumuz, gencimiz bugün hükümetimizin sağladığı imkanlarla, sadece hükümetimizin değil sivil toplum kuruluşlarımızında ve bizzat engelli çocuğu olan ailelerinde konuya bakışı konusunda köklü değişimler ve dönüşümler olmuştur" dedi.

Bakan Avcı konuşmasının ardından okulun açılışını gerçekleştirerek protokol ile birlikte okulu gezdi. Avcı açılışı yapılan okulun dersliklerini gezerek çocuklarla ilgilendi. Çocuklara çeşitli hediyeler veren Avcı zihinsen ve bedensel engelli öğrenciler sohbet etti.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı açılış programının bitmesiyle Serdivan'dan ayrıldı.


AZİZ GÜVENER / DHA