Minik Hatice vahşet kurbanı

Minik Hatice vahşet kurbanı
Minik Hatice vahşet kurbanı

Hatice iki gün önce evlerinin önünde oynarken kaybolmuştu.

Kayıp dokuz yaşındaki Hatice'nin cesedi komşularının bodrum katında boğazı kesilmiş bulundu. Zanlı komşu kuzenini arayıp 'suç işledim, acil gel' demiş
Haber: MUSTAFA İNSAN / Arşivi

MERSİN - Önceki gün kaybolan ilköğretim okulu öğrencisi dokuz yaşındaki Hatice Torcu’nun cesedi, komşusu 29 yaşındaki Ali Sarı’nın evinin yanındaki odunlukta belden aşağısı çıplak halde bulundu. Evli ve bir kız çocuğu babası Ali Sarı, kuzenini telefonla arayıp, “Ben bir suç işledim acil gel” deyince cinayet ortaya çıktı.
Önceki gün Mezitli İlçesi Kuyluk Mahallesi’nde Belediye İlköğretim Okulu 3’üncü sınıf öğrencisi olan Hatice Torcu, okul dönüşü sokağa çıkmış, oyun oynuyordu. Bir ara evlerine 100 metre uzaklıkta oturan ve işyeri evinin altında olan marangoz Ali Sarı ile top oynayan küçük kız, ortadan kayboldu. Akşam eve dönmeyen kızını merak eden anne 39 yaşındaki Emel Torcu, sokağa çıkıp aramaya başladı. Kızını son kez gördüğü Ali Sarı’nın evinin zilini çalan Torcu cevap alamayınca, durumu eşi inşaat işçisi 41 yaşındaki Nejat Torcu’ya bildirdi. Küçük kız yakınları ve polis tarafından da aranmaya başlandı.
Bu arada eşi tarafından şiddetli geçimsizlik nedeniyle bir süre önce terk edilen Ali Sarı, gece saat 24.00 sıralarında amcasının oğlunu telefonla arayarak, “Ben bir suç işledim, çok acil eve gel” diyerek yardım istedi. Çağrı üzerine hızla iki katlı eve gelen kuzen, Sarı’nın çıkarttığı odunlukta belden aşağısı çırılçıplak bir kız cesedi görünce şoka girdi. Kısa süreli şaşkınlığın ardından Ali Sarı’nın kuzeni, telefonla polisi arayıp durumu bildirdi.
Olay yerine gelen polis, odunlukta boğazı bıçakla kesilerek öldürülmüş Torcu’nun yarı çıplak haldeki cesediyle karşılaştı. Polis, evde bulunan Ali Sarı’yı gözaltına alındı. Bu arada sokakta meraklı kalabalık da toplanıp ne olduğunu anlamaya çalıştı. Polis, küçük kızın öldürüldüğünün duyulması halinde  yaşanabilecek bir linç girişimine karşı, şüpheli Ali Sarı’yı hızla evden uzaklaştırıp Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü. Olayı soran vatandaşlara da “Ölen 19 yaşında bir erkek” diyerek küçük kızın olduğunu gizledi. 

Baba gazetecilere sordu
Mahalle halkı, olup biteni anlamaya çalışırken kalabalığı fark eden baba Nejat Torcu da olay yerine gelerek, buradaki gazetecilerden yardım istedi. Torcu, kızının öldürüldüğünden habersiz okulda çekilmiş fotoğrafını da gazetecilere göstererek, “Benim kızım kayıp, saat 16.00’dan beri evde yok. Bunu haber yapın, bulunsun” dedi. Olay yerine gelen anne Emel Torcu da, “Kızım okuldan geldikten sonra komşumuz Ali’yle birlikte sokakta top oynuyordu. Sonra aniden kayıplara karıştı” diyerek kızın nasıl kaybolduğunu anlattı. Gazetecilerin polise yönlendirdiği Nejat Torcu, sakinleştirilip, olay yerinden uzaklaştırıldı. Baba Torcu, hastaneye götürülüp, kızının cesedi gösterildi. Kızını teşhis eden baba sinir krizi geçirdi. Küçük kızın tecavüze uğrayıp uğramadığının yapılacak otopsi ile belli olacağını belirten yetkililer ise Ali Sarı’yı sorguladı.