Minik Lütfi için ilik geldi

Minik Lütfi için ilik geldi
Minik Lütfi için ilik geldi

Lütfi nakil için hastaneye yatırıldı. FOTOĞRAF: METİN BOLAT / AA

KONYA - Ağır bağışıklık sistemi hastalığı nedeniyle ailesi tarafından doğduğu günden beri her gün hastaneye götürülen, ancak parasızlık nedeniyle ailesinin ilik nakli yaptıramadığı üç yaşındaki Lütfi sonunda ameliyat oluyor. Almanya’da bulunarak, Türkiye’ye getirilen iliğe ödemesi gereken 4 bin 750 dolarlık kargo ücretinin yardımseverlerin desteğiyle bulunmasının ardından, küçük çocuk ameliyat için Antalya’ya gitti. Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne giriş yapan Lütfi Höl, 17 günlük hazırlık devresinin ardından ilik nakli ile sağlığına kavuşacak.
Dün oğlu için hayati olan bu gelişmeyi yaşayan 22 yaşındaki anne Hilal Höl daha önce yine yurtdışında bulunan uygun iliği parasızlık yüzünden Türkiye’ye getiremediklerini anlattı. Oğlunu üç yıldır her gün doktora götürdüğünü söyleyen Höl, oğluyla ilgili gazete ve televizyonlarda yayımlanan haberlerden sonra, Türkiye’nin her tarafından kendilerine yardım etmek için insanların seferber olduğunu belirtti. Höl, şunları söyledi: “Çok duygulandım. Uygun iliğin Almanya’dan getirilmesi için gereken para bulundu. Oğlum için yeterli para bulunduğunu öğrendiğimde dünyalar benim oldu. Yeniden doğmuş gibi oldum. Tek isteğim oğlumun yaşaması. Çok fazla acı çektik. Oğlum günden güne gözümün önünde eriyordu. Şimdi doktorlar iliğin geldiğini ve nakil için Lütfi’yi beklediklerini söylediler.”
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Pediatrik Hematoloji Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ümran Çalışkan da, ilik naklinin kısa sürede gerçekleştirileceğini söyledi. (aa)