Minik Lütfi sağlığına kavuşmak için gün sayıyor

Minik Lütfi sağlığına kavuşmak için gün sayıyor
Minik Lütfi sağlığına kavuşmak için gün sayıyor
Almanya'da bulunup Türkiye'ye getirilen ilik sayesinde sağlığına kavuşacak Lütfi Höl ameliyat için Antalya'ya gitti

  

YAŞAMASI İÇİN ACİL 10 BİN LİRA LAZIM...HABERİ İÇİN TIKLAYIN

LÜTFİ'Yİ KURTARACAK PARA BULUNDU...HABERİ İÇİN TIKLAYIN

 

MEHMET KAYHAN YILDIZ


KONYA -Ağır bağışıklık sistemi hastalığı nedeniyle yaşaması için ilik nakli zorunlu olan 3 yaşındaki Lütfi Höl, sonunda ameliyat oluyor. Almanya'da bulunarak, Türkiye’ye getirilen iliğe ödemesi gereken 4 bin 750 dolarlık kargo ücretinin bulunmasının ardından, küçük çocuk ameliyat için Antalya'ya gitti. Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne giriş yapan Lütfi Höl, 17 günlük ameliyata hazırlık devresinin ardından yapılacak ilik nakli ile sağlığına kavuşacak.
Konya'da bir halı yıkama şirketinde çalışan baba Bilal Höl, oğlu için Almanya'dan bulunan ilik için gerekli olan 4 bin 750 dolarlık paranın yatırılmasının ardından ameliyat sürecinin başladığını söyledi. Oğlu Lütfi için gerekli olan iliğin Ankara'da İbni Sina Hastanesi'ne getirildiğini ve buradan da Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne naklinin sağlandığını hatırlatan baba Bilal Höl, “Bu aşamadan sonra oğlum Lütfi için ameliyata hazırlık devresi başladı. İlik için kargo ücretinin ödenmesinin ardından önümüzdeki engel kalktı. Dün akşam saatlerinde Antalya’ya geldik ve hastaneye giriş yaptık. Şimdi ameliyat öncesi 17 günlük hazırlık devresi var. Bu hazırlık devresini tamamladıktan sonra ilik nakli gerçekleştirilecek” dedi.
Oğlu kurtulacağı için aile olarak büyük sevinç yaşadıklarını dile getiren Baba Bilal Höl, bu konu ile ilgili haberlerin yayınlanmasının ardından yardımda bulunan herkese teşekkür etti. Baba Höl, gerçekleştirilecek olan ameliyatın ardından oğlunun 1.5 yıl sağlık kontrolü altında tutulacağını sözlerine ekledi.

 

OLAYIN GEÇMİŞİ


Konya’da 22 yaşındaki Hilal Höl amcasının oğlu Bilal ile evlendi. Yaşanan akraba evliliği sonrası dünyaya gelen ve Lütfi ismini verdikleri bebeklerinde ağır bağışıklık sistemi hastalığı ortaya çıktı. Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılan tetkiklerde aileye, Lütfi için ilik yapılması gerektiği bildirildi. Anne ve babanın ilikleri tutmayınca yeni bir çocuk dünyaya getirmeleri ve bu bebekten alınacak ilik ile Lütfi’nin kurtulabileceği söylendi. Anne hamile kaldı ancak yeni bebekte yapılan tahliller de doku uyumu sağlanamadı.
Bunun üzirine Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne hastanın doku grubu haritası gönderildi. Bilgisayar kanalıyla Türkiye ve Avrupa’da uygun ilik taraması yapıldı. Uygun ilik yurtdışında bulundu. Ancak o denemde ailenin parası olmadığı için nakil gerçekleştirilemedi. Yeniden yapılan taramada bu Almanya’da Lütfi için uygun iliğin bulunduğu haberi doktorlar tarafından aileye verildi. Ancak Türkiye’ye getirtilen iliğin kargo masrafları için aileden 4 bin 750 dolar para talep edildi. Ama halı yıkama işinde çalışan Bilal Höl bu kargo ücretini karşılayamadığı için büyük bir üzünhtü içerisine düştü. Bu durumda devreye Dosteli Derneği girdi. Dernek tarafından hazırlanan program ile 4 bin 750 doların bulunması için kampanya başlatıldı. Lütfi’nin ve ailesinin durumunun basın organlarında da yer almasının ardından, yardımseverler tarafından kargo ve tedavi ücretleri Höl ailesi için açılan yardım hesabında toplandı. Ankara İbni Sina Hastanesi’nde tutulan ilik, Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne nakledildi. (dha)