Minik, masum istekler

Bilgi Üniversitesi'nin girişimiyle 22 Aralık'ta başlayan 'Benim de Sesim Var-Sesimi Duyun' kampanyasının ilk aşaması tamamlandı.
Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi

İSTANBUL - Bilgi Üniversitesi'nin girişimiyle 22 Aralık'ta başlayan 'Benim de Sesim Var-Sesimi Duyun' kampanyasının ilk aşaması tamamlandı. Amerika'daki 'Başbakan'a Mektup'tan esinlenilen kampanyaya katılan binlerce çocuk ilk mektuplarında 'pokemon çizgi filminin yayımdan kaldırılmaması',
'hayvan beslemenin kolaylaştırılması' gibi taleplerde bulunurken, son yazılan mektuplara ekonomik kriz damgasını vurdu.
Ecevit'ten yanıt yok
Doç. Dr. Serdar Değirmencioğlu ve ekibinin sürdürdüğü kampanyanın 12-18 yaş grubu aşaması da, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nda tamamlandıktan sonra tüm mektuplar kitaplaştırılacak.
İlk aşamada yer alan 6-11 yaş arası çocuklar, e-posta ya da mektupla Başbakan Bülent Ecevit'ten doların düşmesini, krizin bitmesini, babalarına iş bulunmasını istedi. Ancak, yaklaşık 3 bin mektup alan Başbakan Ecevit'ten henüz yanıt yok. Kampanya kapsamında Diyarbakırlı 12 yaşındaki bir çocuk Ecevit'e şu mektubu yazdı:
"Saygılarımla seni selamlıyorum. Bizler işsiziz. Senden isteğim bana ve aileme bir iş bulman. Kardeşlerim iyi yetişsin istiyorum."
Fazla ders sıktı
Mersin'den bir başka çocuğun mektubu ise sitem dolu: "Ecevit amca, bu bayram gününde aftan çıkan amcaları affettin ve biz caddelerde yürürken onların bizlerin rahat yürümesine bile sinirlenip tekrar suç işlemelerine neden olacaksın. Bunun için sana teşekkür ediyorum, çok iyi kalplisin."
Başbakan Bülent Ecevit'e yollanan mektuplardan bazıları şöyle:

 • Babam dolar çok pahalandı diyor. Artık doların düşmesini istiyorum. Ne olur memurların maaşına zam verin. Altı dersten sıkılıyorum, okulda beş ders verilsin.
 • Ecevit amca, bu bayram gününde çocuğun ya da torunun olmadığı için çok şanslısın, çünkü aftan çıkan amcalar onları çikolata ile kandıramayacak ama bizleri...
 • Bazı yerlerde neden hiç yeşillik yok? Lütfen oralara da ağaç ya da onun gibi şeyler koyar mısınız? Binaları da şekillendirip yeşillendirin. Vahşi ve çok büyük hayvanlar hariç, diğer hayvanları şehire dolaşmaya çıkarabilirsiniz.
 • Hapishanedeki adamları haftada üç kez dolaştırabilirsiniz. Polislerin bazı insanlara çok şiddet göstermesine ve kötü davranmasına izin vermeyin, onları sakinleştirmelerini, dağılmalarını söylemelerini sağlayın. Karılarını ve çocuklarını döven babalara 50 milyon lira para cezası koyun.
 • Başbakan niye denizi temizletmiyorsun? Bütün kötülük yapanlar hapiste dursun. Fakir insanlara bir miktar para ver. Bankaları düzelt. Türkiye'yi güzelleştir.
 • Ülkemizde birçok işsiz insan var. Çocuklarının okul masrafını karşılayamıyorlar. Hasta olduklarında iyileşecek paraları yok. Yemekleri yok. Ama birçok hırsızlar bankalardaki paraları çalıyor.
 • Ben sizi haberlerde hep dinliyorum. Madem sigara içmeyin diyorsunuz niye sigarayı çıkardınız. Bir de pokemonu oynatır mısınız?
 • Siz büyük adamlarsınız ama maalesef sokaktaki insanlar gibi davranıyorsunuz. Bir daha kavga etmeyin olur mu? Bu kavgaların
  önemli bir nedeni var mı? Gizli bir şeyse açıklamayabilirsiniz. Çünkü burada sizi zorlayan birisi yok.
  Bir oda dolusu cips
 • Biz çocuklar seçim yapamayız. Aslında biliyoruz ama yaşımız uygun değil, ondan şu an söyleyeceğim şeyi lütfen okuyun. Büyük önder Atatürk bize güzel bir Türkiye bıraktı. Şimdi ise bu Türkiye'nin hali ne Başbakanım.
 • Sayın Başbakan, ben Fahrettin Paşa Mahallesi'nde oturuyorum. Senden dileğim bir bisiklet ve annemi iyileştirmek istiyorum.
 • Sizi çok seviyorum. Bu yönetim biçiminizden çok memnunum. Sizden de hiçbir şey istemiyorum. Hayatımdan çok memnunum. İşlerinizde başarılar diliyorum.
 • Ben sizden ilk olarak enflasyonu düşürmenizi istiyorum. Babamı işsiz bırakmayın. Maaşlara zam yapın. Dolmuşlar pahalandı. Ev kiraları yükseldi. Toplu konuttan bir ev vermenizi istiyorum. Bir de kendi odamın olmasını istiyorum.
 • Bir oda kadar cips isterdim. El bilgisayarı isterdim. Borsanın düşmesini değil, yükselmesini isterdim. Pokemon çizgi filminin televizyonda çıkmasını isterdim. Annem her gün pizza yapsın isterdim.
  Kampanyaya nasıl katılabilirsiniz?
  "Benim de Sesim Var-Sesimi Duyun' kampanyası hâlâ devam ediyor. Kampanyaya 18 yaşın
  altındaki tüm çocuklar ve gençler katılabilir. Katılmak isteyenler, düşüncelerini www.sesimiduyun.org adresindeki siteye girerek ve 'benimdesesimvar@sesimiduyun.org e-posta adresine yazarak ya da Benim de Sesim Var-Sesimi Duyun, İstanbul Bilgi Üniversitesi,
  İnönü Cad. 28, Kuştepe, Şişli 80310 İSTANBUL adresine mektup yollayarak ulaştırabilir.