Minik Mehmet öldü ama nedeni belli değil!

Ailesinin polisin attığı gaz bombası Valiliğinse göstericilerden gelen taş nedeniyle yaralandığını öne sürdüğü 18 aylık Mehmet Uytun hayatını kaybettiİSMAİL SAYMAZ

İSTANBUL - Cizre’de, iddiaya göre, evinde annesinin kucağındayken başına polisin attığı gaz bombası isabet eden 18 aylık Mehmet Uytun, hayatını kaybetti. Küçük Mehmet’in 11 günlük yaşam mücadelesi son bulurken, otopside, ‘ölüm nedeni’ belirlenemedi. Şırnak Valiliği, olay sırasında evde bile bulunmayan yaşlı dedenin “Taş atıldığını duydum” ifadesi üzerine küçük Mehmet’in göstericilerin attığı taşla yaralandığını iddia etmişti.
Şırnak’ın Cizre ilçesinde, 8-9 Ekim’de PKK ve Öcalan lehine gösteriler olmuş, polis ve jandarma, bu izinsiz eylemlere müdahale etmiş; ilk gün küçük Mehmet, Nur Mahallesi’ndeki evinde ve annesinin kucağındayken başına gelen bir cisimle ağır yaralanmıştı. Bir gün Cizre’de, 9 Ekim’den sonra Diyarbakır Devlet Hastanesi’nde tedavi gören küçük Mehmet dün saat 03.30 sularında öldü.
Otopsiye katılan İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nden avukat Rehşan Bataray, ölüm sebebinin belirlenemediğini ve bu yüzden raporun Adli Tıp Kurumu’na gönderildiğini belirtti. Valiliğin “Taş atıldı” dediğini anımsatan Bataray, Cizre Devlet Hastanesi’ndeki ameliyatta küçük Mehmet’in başından alınan dokuda yanık izi olup olmadığının soruşturulması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Aile gaz bombasını bulup tespit etmiş. Valiliğin tanık gösterdiği dede olay sırasında orada değildi. Valiliğin soruşturma yürütmeden ‘taş’ demesi, şüphelerimizi güçlendiriyor.”
Cizre Devlet Hastanesi’nin 9 Ekim’de Küçük Mehmet’e verdiği sağlık raporunda ‘sağ temporal (kafanın sağ tarafı) bölgede künt cisimle darbe olduğu, ‘V’ şeklinde bir çizik yarattığı, ısı etkisiyle oluşan bir yaralanmaya rastlanılmadığı’ kaydedilmişti.
Şırnak Valiliği, 10 Ekim’deki açıklamasında, Cizre’de 100 kişilik grubun jandarmaları taşladığını öne sürmüştü.
Oğlunu dün Cizre’de toprağa veren baba Turan Uytun, gaz bombası atıldığında ısrarcı. O sırada eşinin, kucağındaki Mehmet’le balkondan salona geçmek üzere koridorda olduğunu vurgulayan Uytun, o anı şöyle anlatıyor: “İçerisi duman doldu. Sis bombası bir torbaya düşmüş. Alıp attım. Baktım annesi ağlıyor, ‘Oğlum öldü’ diye. Kulağının arkası kanıyordu.”
Uytun, babası Osman’ın o sırada evde bile olmadığını anlatarak, “Babamı sokakta bulup ifadesini almışlar” diyor ve ekliyor: “Herkesin gözü önünde oldu. Kimin attığı belli. Niye doğrusunu söylemiyorlar?”