Minik öğrenciler '20 yıllık hurda servisler'le taşınacak

Hükümetin ekonomik kriz nedeniyle 'hurda' olarak kabul edeceği 20 yıllık araçlarla okul çocukları taşınabilecek. Rehber personel de artık ilkokul mezunu olabilecek


ANKARA - Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği’ndeki değişiklikle, servis araçlarının yaş sınırı 12’den 20’ye çıkarıldı. Artık, hükümetin ekonomik krizle mücadele için ‘hurda’ olarak kabul edeceği 20 yıllık araçlarla öğrenciler taşınabilecek.
Ulaştırma Bakanlığının Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikle, okul servis araçlarında aranacak şartlarda bazı değişikliklere gidildi. Buna göre, okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtların yaşları 20 yaşından büyük olmayacak. Taşıtların yaşı, fabrikasınca imal edildiği tarihten sonra gelen ilk takvim yılı esas alınarak hesaplanacak. Okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtların daha önceki yönetmeliğe göre, yaşlarının 12 yaşından küçük olması gerekiyordu.
Değişikliğe göre, okul servis araçlarının kiralanmasına ilişkin şartlar, taşımalı eğitimde uygulanmayacak. Taşıt içi düzeni sağlamak, okul öncesi eğitim ve ilköğretim öğrencilerinin inme ve binmeleri sırasında yardımcı olmak üzere bulundurulması zorunlu olan rehber personelin 20 yaşını doldurmuş ve en az ilköğretim mezunu olması gerekecek. Değişiklik öncesi, rehber personelin 22 yaşını doldurmuş ve en az lise mezunu olması gerekiyordu.
Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, ticari taşımacılık yapan araçların yüzde 80’inin, 20 yaşından küçük olması zorunluluğu getirildiğini hatırlatarak, okul servis araçlarına yönelik değişikliğin bu mevzuata paralel hazırlandığını belirtti. Özel araç muayene istasyonlarının devreye girmesiyle araç muayenelerinin sıkı tutulduğunu belirten Aydın, yetersiz araçların zaten hizmet veremediğini söyledi. Aydın rehber personelin ilkokul mezunu olmasının yeterli görülmesini ise şöyle açıkladı: “Servis işletmecileri lise mezunu personel istihdam etmekte zorlanıyor.”

Kazalara davetiye
Uygulamaya tepkiler geçikmedi.
Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: “Yönetmelik kazalara davetiye çıkarıyor. 20 yıllık aracın okul servis aracı gibi hassas bir işte kullanılması mantık dışı bir uygulama.”
Eğitim İş Genel Başkanı Yüksek Adıbelli: “Yardımcı personelin ilkokul mezunu olmasını bırakın şoförler arasında öğrencilerin yanında sigara içenler, argo konuşanlar var.”
ODTÜ Vakfı Okulları Okul Aile Birliği üyesi İbrahim Gündüz: “20 yaşındaki araçlara hem hurda indirimi istiyorlar, hem de çocuklarımızı bu araçlarla taşımaya çalışıyorlar. Çocuklarımızı bile bile tehlikenin içine sokuyorlar.” (Radikal)