Minik şampiyonlar

Özel Okullar Sınavı'-
nda, 100 sorudan 99' unu çözen Kartal Hüseyin Saim Eken İlköğretim öğrencisi Serhat Karahan birinci oldu.
Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi
ARSLAN ARİÇ / Arşivi

İSTANBUL - Özel Okullar Sınavı'nda birinciliği Kartal Hüseyin Saim Eken İlköğretim Okulu'ndan Serhat Karahan kazandı. 15 bin 152 öğrencinin girdiği sınavda ikinciliği Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencisi Nuh Sevinç ile Afyon Özel Zafer Koleji'nden Ekin Doğuş Çubuk paylaştı. Söke'den Atatürk ilköğretim Okulu öğrencisi Neslihan Özdemir üçüncü oldu.
100 sorudan sadece bir Türkçe sorusuna yanlış yanıt vererek birinci olan Karahan, başarısına şaşırmadı. Günde iki-üç saat ders çalıştığını söyleyen Karahan, sınava hazırlananlara, "Çok sıkı çalışsınlar, eksik konulara ağırlık versinler, stres yapmasınlar" önerisinde bulundu. Karahan, şimdi üniversitede elektrik-elektronik mühendisliği bölümünü kazanmayı amaçladığını söyledi. Maltepe Sigara Fabrikası'nda işçi olan baba İshak Karahan da, başarısıyla gurur duydukları Serhat için bundan sonra da her şeyi yapacaklarını ifade etti.
Hasta hasta ikincilik
İkinciliğe ortak olan Nuh Sevinç, müjdeyi sinemada aldı. Sınavlara hazırlanırken fazla çalışmamış, kendisine vakit ayırmayı ihmal etmemiş. Sevinç, sınav günü suçiçeği geçirdiğini belirterek, "Yoksa birinci de olabilirdim" dedi.
Sınavın diğer ikincisi, annesi Nezaket Çubuk emekli hemşire, babası Kazım Çubuk doktor olan Afyon Özel Zafer Koleji Öğrencisi Ekin Doğuş Çubuk. Sonucun sürpriz olmadığını söyleyen Çubuk, "Günlük sosyal aktivitelerden uzak kalmadım. Arkadaşlara tavsiyem, az ama anlayarak çalışmaları" dedi. Çubuk, gen mühendisi olmak istiyor.
Sınavda üçüncü olan ve İzmir Amerikan Lisesi'ni kazanan Söke Atatürk İlköğretim Okulu Öğrencisi Neslihan Özdemir de,
"Amerikan Lisesi'ne hayran kalmıştım. Üç rakamının da uğuruna inanırım. İkinci olsam belki bu kadar sevinmezdim" dedi. Planlı çalıştığını, strese karşı gitar dersi aldığını söyleyen Özdemir'in hedefi beyin cerahhisi.
15 bin 152 öğrencinin katıldığı sınavı asil olarak 2 bin 175 aday kazandı. Asil Liste kayıtları 25 Haziran-27 Haziran günlerinde yapılacak.
Birincinin tek yanlışı
100 sorudan 99'una doğru yanıt veren Serhat Karahan'ın yanlış yanıtladığı soru:
Aşağıdaki atasözlerinin hangisinde hem yapım hem çekim eki almış bir sözcük kullanılmıştır?
a) Ağacın kurdu içinde olur
b) El ile gelen düğün bayram
c) Dağ başına kış, insanın başına iş gelir
d) Bin bilsen de bir bilene danış
Doğru cevabın d şıkkı olduğu soruya Karahan çok emin bir şekilde a yanıtını vermiş. Ancak Karahan'ın dershane öğretmeni Ayfer Erdem, doğru ilan edilen yanıtın tartışmalı olduğunu söyledi.
İlk 10 ve puanları

 • Serhat Karahan(İstanbul)802.003 Robert Lisesi
 • Ekin Doğuş Çubuk (Afyon)800.305 Robert Lisesi
 • Nuh Sevinç (İstanbul) 800.305 Robert Lisesi
 • Neslihan Özdemir (Aydın) 799.875
  İzmir Amerikan Lisesi
 • Murat Erer (İstanbul)796.561
  Robert Lisesi
 • Emre Gezer (Balıkesir) 796.561 Robert Lisesi
 • Mustafa Ulaş (İzmir) 796.561 Robert Lisesi
 • Sinan Akbaş (İstanbul)796.316 Robert Lisesi
 • Şebnem Gelmedi (Bursa)795.696
  Robert Lisesi
 • Necati Güner (İzmir) 795.192 Robert Lisesi