@ismailsaymaz

Miniklere 'Ravzatul Etfal' dersleri

'Ravzatul Etfal', Arapça tabelaların sıkça rastlanıldığı Fatih'te, 'kaçak' bir çocuk yuvası. Türkçesi, 'Çocuk Bahçesi' anlamına geliyor. Ne İl Milli Eğitim Müdürlüğü ne de İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nde kaydı var.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - 'Ravzatul Etfal', Arapça tabelaların sıkça rastlanıldığı Fatih'te, 'kaçak' bir çocuk yuvası. Türkçesi, 'Çocuk Bahçesi' anlamına geliyor. Ne İl Milli Eğitim Müdürlüğü ne de İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nde kaydı var. Yöneticileri ve eğitimcileri, yuva müdürü Emine Aysel Ordulu gibi, türban takıyor. Ordulu, bu yuvada çocuklara dini bilgilerin 'yüzeysel' biçimde öğretildiğini söylüyor.
Tabelasında, 'Ravzatul Etfal Çocuk Yuvası ve Etüt' yazan yuva,
Atikali'de bir yokuşu andıran Müezzin Bilal Sokak'ta kurulmuş. İki katlı binanın ön cephesi rengârenk boyanmış. Camında resimler var. Yuva, ne eğitim ağırlıklı anaokullarının bağlı olduğu İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde biliniyor, ne de bakım ağırlıklı yuvaların kayıtlı olduğu Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nde...
'Ümmü Hafza' konuşuyor
'Kaçak' hizmet veren yuvanın müdürlüğünü, 4 Kasım'da İslamcı Milli Gazete'ye verdiği demece göre, 'Ümmü Hafza' namını taşıyan, Emine Aysel Ordulu yapıyor. Ordulu, yuvadaki diğer eğitimciler gibi türbanlı. Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri ve Özel Çocuk Kulüpleri Kuruluş ve İşleyiş Hakkında Yönetmelik'e göre yuvaların personeli için, 'çağdaş ve Atatürk ilke ve devrimlerine uygun, uygar, aşırılığa kaçmayacak sade bir kılık ve kıyafet' şartı koşuyor. Bu, izinli yuvalar için, kapatılma sebebi. Aynı yönetmeliğe göre, yuva isimlerinin Türkçe olması da gerekiyor. Kız ve erkek çocukların karışık bakım ve eğitim gördüğü yuvada aylık ücret, 300 YTL. Yuvada bakımın yanı sıra dini bilgiler de öğretiliyor. Ordulu, yuvanın Sağlık Bakanlığı'na bağlı olabileceğini belirtiyor ancak bakanlığın böyle bir görev alanı yok.
Ordulu,"Bizde okul öncesi eğitim veriliyor. Dini bilgiler yüzeysel öğretiliyor" diyer. Ordulu, Milli Gazete'ye demecinde, "Nasıl bir eğitimden yanasınız" sorusuna, "Öğrencilerimize verdiğimiz eğitim, manevi değerlerine, fıtratına uygun ve okuldan önce olması gereken okul öncesi eğitim" yanıtını veriyor. Bu işi sadece para için yapmadıklarını ve önceliğin, Allah rızası olduğunu belirten Ordulu, şunları söylüyor: "Çocuklarımıza peygamber efendimizin model alındığı bir eğitim sistemi uygulasınlar Allah aşkına."