'Minimal' barajlar!

Enerji üretiminde önemli yer tutan Fırat havzasında bulunan Keban, Karakaya ve Atatürk Barajı'nda bu yıl da yeterli yağış düşmemesi nedeniyle su düzeyi minimum seviyeye kadar düştü.
Haber: PİRHASAN DOĞAN / Arşivi

ELAZIĞ - Enerji üretiminde önemli yer tutan Fırat havzasında bulunan Keban, Karakaya ve Atatürk Barajı'nda bu yıl da yeterli yağış düşmemesi nedeniyle su düzeyi minimum seviyeye kadar düştü.
Sekiz üniteli Keban Barajı'nın su seviyesi kodu 845 olması gerekirken, 823'e indi. Kodun 820'ye inmesi halinde barajda elektrik üretimi duracak. Altı üniteli Karakaya Barajı'nda da maksimum su seviyesi kodu 692 olduğu halde barajda su seviyesi 675 koduna indi. Kodun 669'a inmesi durumunda bu barajda da elektrik üretimine ara verilecek.
Yine sekiz üniteli Atatürk Barajı maksimum su seviyesi kodunun 542 olması gerekirken, 526'ya düştü. Kodun 514'e düşmesi halinde elektrik üretimi yapılamayacak.
Kesinti kaçınılmaz
Türkiye'nin en büyük üç barajında günde
6 ve 8 ünitenin hepsi devreye sokulmuyor ve üretim iki ya da dört üniteyle sınırlı kalıyor. Yetkililer, Keban'da doluluk oranının yüzde 15, Karakaya ile Atatürk Barajı'nda yüzde 5 olduğu söyledi. Sonbahara girilmesine karşın beklenen yağışların düşmediğini belirten yetkililer, bir ay daha yağmur yağmazsa, eletrik kesintilerinin kaçınılmaz olacağını ifade etti.