Miray bebeğin amcası konuştu: Başka bebekler ölmeden savaşı durdurun

Miray bebeğin amcası konuştu: Başka bebekler ölmeden savaşı durdurun
Miray bebeğin amcası konuştu: Başka bebekler ölmeden savaşı durdurun
Cizre'de cuma günü hayatını kaybeden üç aylık bebek Miray İnce'in amcası konuştu: "Bir evde 3 aylık yeğenim, 80 yaşındaki babamı kaybettim. Yeter artık, başka bebekler ve insanlar ölmeden bu savaşı durdurun."

RADİKAL - Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçeleri ile Diyarbakır Sur ve Mardin Nusaybin'de sokağa çıkma yasakları ve operasyonlar sürerken, sivil kayıpların sayısı da artıyor. Bu sivil kayıplar arasında en çok dikkat çekenlerden biri, Cizre'de dünyaya geldikten 89 gün sonra vurularak hayatını kaybeden Miray İnce oldu.

Hem 3 aylık Miray bebeğin hem de onu hastaneye götürmeye çalışan 80 yaşındaki dedesinin ölümüne ilişkin olarak, BBC Türkçe servisinden Hatice Kamer'in sorularını yanıtlayan amca Abdurrahman İnce, Miray ve dedesinin hastane civarında konumlanan zırhlı araçlardan açılan ateş sonucu hayatlarını kaybettiklerini söyledi.

"Medyada çıkan haber gerçeği yansıtmıyor. Olay Cuma akşamı 21.30 civarında meydana geldi. Babam ve annem, Miray'ın büyük babası olan kardeşim Abdülkerim ile yaşıyor. Evleri iki katlı ve üste katta kalıyorlar. Çatışmalar şiddetlenince, hem bombaların hem de keskin nişancıların korkusundan alta geçmek istediler. Olay bu sırada gerçekleşti. Alt kata geçtikleri sırada üzerlerine ateş açıldı."

"Miray, halasının kucağında ve merdivenlerdeyken kurşunun biri yanağına isabet etti. Öldü sandık ama kan gelmedi. Beş dakika sonra ağlamaya başladı. Kardeşim Abdülkerim, ambulansı arayıp yardım istedi. Telefondakiler, bir kadın ve iki erkeğin beyaz bayrak taşıyarak bebeği belirli yere getirmelerini istedi. Bunun üzerine babam Ramazan, annem Rukiye ve kardeşim Abdülkerim bebeği alıp evden çıktılar. Bebeğin annesi Soulin ve babası Burhan evde kaldı. Çok geçmeden silah sesleri geldi. Daha ambulans gelmeden babamlara ateş edilmiş."

'NEREYE KADAR DEVAM EDECEK?'

Abdurrahman İnce, Miray bebeğin aldığı ikinci kurşun darbesiyle olay yerinde hayatını kaybettiğini, Ramazan ve Rukiye İnce'nin ağır yaralandığını, bebeğin büyükbabası Abdülkerim'in yara almadan kurtulduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

"Orda bir saat boyunca yerde kalıyorlar. Kardeşim, bulundukları yere yakın bir tanıdığı arayıp yardım istiyor. Tanıdıklar HDP milletvekili Faysal Sarıyıldız'dan yardım istiyor. Bunun üzerine bulundukları yere ambulans geliyor."

Miray bebeğin cenazesi Şırnak Devlet hastanesine götürülürken, ağır yaralanan Ramazan ve eşi Rukiye İnce, Adana'da bir hastaneye sevk edildi.

Ancak Ramazan İnce sabaha karşı hayatını kaybetti. Cenazesi İdil Devlet Hastanesine getirildi. Bebeğin büyük ninesi Rukiye ise halen Adana'da tedavi ediliyor.

Abdurrahman İnce, devlet yetkililerinden bu sorunun çözülmesi için bir an önce adım atmasını talep ediyor: "Yeter artık, bir evde 3 aylık yeğenim, 80 yaşındaki babamı kaybettim. Bu olaylar büyümeden, başka bebekler ve insanlar ölmeden bu savaşı durdurun. Barış olsun artık, bu olaylar daha nereye kadar devam edecek?"

Yasaklar boyunca 124 yurttaşın güvenlik güçleri tarafından vurulduğunu söyleyen Sarıyıldız, "AB üyelik sürecinde olan Türkiye'de, Kürt yurttaşların yaşam haklarının tehdit altında olduğu" belirterek AB ülkelerinin bu duruma kayıtsız kalmamasını istedi.