Mis Sokak'ta sert müdahale: Kafede otururken vuruldu!

Mis Sokak'ta sert müdahale: Kafede otururken vuruldu!
Mis Sokak'ta sert müdahale: Kafede otururken vuruldu!
Taksim'de tansiyon yükseldi Gezi Parkı'nı kapatan polisin her sokakta yer alması esnafın tepkisine neden oldu. Özellikle Mis Sokak'ta gaz fişeği ve plastik mermi ile yaralananlar oldu.

Sosyal medyada yayılan ve Taksim'e 1 milyon kişinin çağrıldığı belirtilen açıklama nedeniyle polis geniş önlem aldı. Saat 19.30 sıralarında İstiklal Caddesi'nde toplanan az sayıda gruba polis müdahale etti. Özellikle Mis Sokak'ta eylemciler, esnaf ve kafelerde oturanlar polis müdahalesinden etkilendi. Gaz bombası ve plastik mermi ile yaralananlar oldu. Polisin sokağa getirdiği iki araçla çok sayıda kişiyi gözaltına aldığı bildiriliyor. Toplam gözaltı sayısının ise 40'ı geçtiği öğrenildi.
Taksim'de bu gece saat 19.00 sıralarında İstiklal Caddesi’nde toplanan ve meydana yürümek isteyen gruba polis tazikli gazlı suyla müdahalede bulundu. Megafonla uyarıda bulunan polis görevlisi, "Burada toplu halde bulunmanıza kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Slogan atarak İstiklal Caddesi üzerindeki esnafa zarar veriyorsunuz, herkese zarar veriyorsunuz. Bu şekilde olması hiç uygun değil. Sizlere müdahale etmek zarar vermek istemiyoruz. Lütfen bizlere yardımcı olun. Dağılmazsanız müdahale etmek zorunda kalacağız" diyerek megafonla uyarıda bulundu. Uyarıların ardından çevik kuvvet polisleri kalkanlarıyla caddeden aşağı doğru koşarak ilerlemeye başladı. Eylemciler geri çekildi ancak dağılmadı.

Bu sırada bazı eylemciler de gözaltına alındı. Polis kepenklerini kapatan mağazalara giren eylemcileri dışarı çıkması konusunda uyardı. Grubun dağılmaması ve slogan atmaya devam etmesi üzerine TOMA aracından gruba tazyikli gazlı suyla müdahale edildi. Müdahalenin ardından eylemciler ara sokaklara dağıldı. Sıkılan gazlı sudan çok sayıda kişi etkilendi. Bazı eylemciler hazırladıkları solüsyonla gazlı sudan etkilenenlere müdahale etti. Müdahalenin ardından polis çok sayıda eylemciyi gözaltına aldı.  Mis Sokak’taki bazı işyerlerine kaçan eylemcileri polis iş yerlerine girerek gözaltına aldı. 

GÖZALTINA ALINDI
Gezi Parkı’na girmek isteyen vatandaşları polis geri çevirdi. Serkan Çelik adlı bir genç, parkın kapatılmasını protesto etmek için Gezi Parkı’nın çevresinde güvenlik önlemi alan polisin önünde oturma eylemi yaptı. Bunun üzerine polis, gencin yanına gelerek kimliğini istedi. Daha sonra yanında getirdiği çantası kontrol edilen genç, gözaltına alınarak Taksim Meydanı’nda bekleyen polis aracına götürüldü. Polisin Gezi Parkı ve çevresinde güvenlik önlemi devam ediyor.

ESNAF TEPKİLİ


Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi, Sıraselviler gibi çevredeki bölgelerde polisin yoğun önlem almasına tepki gösteren bölge esnafı ise bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı. Radikal.com.tr'ye ulaşan bilgilere göre "her yerde polis bulunmasının yarattığı tedirginliğe" tepki olarak tüm mekanlarda kepenk indirmeyi ve bu gece 'Taksim'i kapatmayı' da değerlendiren esnaf son olarak 'hayatı normalleştirmeye gayret etme' kararı aldı. (Radikal.com.tr / DHA-Hakan KAYA)


  http://www.radikal.com.tr/1144764114476416

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  polis amca - Bartu Han

  onlarında eğlencesi oldu gerçekten ! önceden polisi arasan bulamazdın. şimdi gezi bahanesi ile ismimiz günah keçisi ! onlar ekmek parasının peşinde mi ? halkın güvenliği mi ? sonumuz hayır mı şer mi !

  Mobil Polis - mhalim

  Bu başlığı sn.Cuneyt Özdemir'den çalıyorum. Ama gerçek şu ki ,Polisin eylemleri mobil cihatçıların eylemlerine çok benziyor. Farkı, onlar öldürüyor, (polis kurşunu ile ölen,gaz fişekleri ile sakat kalan çok sayıda suçlu var? Bilmiyor.) polis gazlıyor ve yaralıyor. Eğer suçlu varsa yakala,adalete teslim et (Eğer bağımsız yargı varsa!)Esnaf, esnafın müşterisi, sıradan vatandaş,yani orada bulunan herkes polisin hedefi.Tanınmayan sivil poliste hedeftir.Polis, kendisini herkese karşı ne zaman sorumlu hissedecek? Allah beterinden saklasın. Ne diyelim. Nasıl olsa düzeleceği yok!!!

  demokrasi - yakupcemil

  Hitler de demokratik bir seçimle Almanya da iktidar olmuştu. Özgürlük her istediğinizi yapabilmek değil yapmak istemediğiniz şeylere zorlanmamaktır.Demokratik yoldan iktidar olan AKP kadına şiddeti suç olmaktan çıkarırsa bu da mı demokrasi olacak yani?

  objektiflik? - basquiat

  fransagurbet, fransa'dan yapıyorsunuz sanırım bu değerli gezi parkı gözlemlerinizi. 1-15 haziran arası polissiz taksim'i görseydiniz bu sözlerinizden utanırdınız. gitmeden, görmeden, yaşamadan objektiflik.

  slogan - feritq

  slogan kime zarar vermis? polis demokrasi karsitligina bahane bulmaya calistikca komik duruma dusuyor.

  ibadet - acipayamli2

  koraya çalışkan çıkıp taksim artık bi kabe demedi mi? bunlarda mübarek günlerde tavafa gitmeye çalışıyor işte. Bir öğretim görevlisinin tanımı artık sosyolojik açıdan öte yeni bi milenyum tarikatı yaratma çabası.

  Özgürlük - herze

  Bunlar gezinin bir daha yaşanmaması için sosyal medyada bile tedbir alıyorlar ama bilin ki tabuları er yada geç yıkacağız...