Mısır elçisinden Türkiye'ye uyarı mesajı

Mısır elçisinden Türkiye'ye uyarı mesajı
Mısır elçisinden Türkiye'ye uyarı mesajı
Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Abdurrahman Salahaddin, 'Ankara'nın Mısır'a yönelik açıklamalarının olumlu bir görüntü yaratmadığını ve bu durumun Türkiye'nin ekonomisini olumsuz etkileyebileceğini' söyledi.

Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Abdurrahman Salahaddin, Mısır'la ilişkilerin bozulmasının Türkiye 'nin ekonomisini olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

İstişarelerde bulunmak üzere ülkesine çağrılan Salahaddin, Mısır'a gitmek için Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan geldiği Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda basın mensuplarının Mısır'da yaşananlarla ilgili sorularını yanıtladı.

Büyükelçi Salahaddin, Mısır'dan aldığı mesajın, Türkiye'nin Mısır'da çoğunluğu dinlemesi yönünde olduğunu aktararak, "Mısır'ın çoğunluğu, Türkiye'nin dostudur. Türkiye, sadece Müslüman Kardeşleri destekleyerek tek bir tarafta yer almamalıdır. Mısır'da bundan sonra atılacak adımlar başka bir ülke için değil, Mısır için yapılacak. Dostlarımızdan beklentimiz, bütün Mısırlılara saygı göstermeleri" diye konuştu.

Mısır'da yaşananların bütün bölgeyi etkileyeceğini dile getiren Salahaddin, "Terörizme izin verirsek bu Türkiye de dahil diğer ülkeleri de etkileyecek. Siyasi fayda gözetilmeli, sadece diyaloğun sesi iyi bir sonuca götürür" dedi.

Salahaddin, Türkiye'den gelen açıklamaların Mısır'da olumlu bir görüntü yaratmadığını ifade ederek, bu durumun Türkiye'nin ekonomisini ve körfez ülkeleriyle ilişkilerini olumsuz yönde etkileyebileceğini iddia etti.

Büyükelçi Salahaddin, "Mısır, herkes için çok güvenli. Türkler için de güvenli. Umut ediyorum kısa süre sonra tekrar geri geleceğim. İnşallah, ilişkilerde iptal diye bir şey yok. Sorumlu insanlar doğru adımlar atacaktır. Sorumlu davranmak gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı da istişarede bulunmak üzere Ankara'ya çağırılmıştı.

Mısır'daki geçici yönetim de buna karşılık Ankara Büyükelçisi Abdurrahman Salahaddin'i Kahire'ye çağırmıştı.


  http://www.radikal.com.tr/114650811465083

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  VAHŞET - HARAYDIN

  Vahşete parayla alkış tutturmak her cuntanın bildiği tek şeydir, ama bu alkışı tutanlar ya vahşiler yada müslümanlık yerine şeytana ruhunu satanlardır. Biz ne vahşi ne şeytana ruhunu satanlardan değil müslümanız, elimizle olmasa dilimizle olmazsa kalbimizle vahşete karşı çıkmazsak hakkı ve doğruyu gösterip söylemez, zulmü vahşeti ve yanlışı söylemezsek müslüman olamayız bu sizin dediğiniz üç günlük dünyanın üç kuruşuna değişelim mi diyorsunuz yani?

  ADAM HAKLI - pispor

  bir ülkenin iç sorunu var sana ne be kardeşim sen eğer gerçekten o ülke insanlarının ölmesini istemiyorsan silah verme silah verenleri deşifre et lanetle sen şimdi Mısırda taraf Suriye de taraf ya senin tarafların iktidarlarını kaybederse sen cıs cıbıldak ortada kalırsan elindeki pazarları niye kaybedesin kardeşim gücün varsa ABD yi lanetle kim silah veriyor kim Mısırdaki şiddeti destekliyorsa onlara yüklen

  Hurmalar Tırmalar - ibretnüma

  Mısır kendi ekonomisine baksın da -maşallah kem gözlere şiş- bizimkine haset etmesin. Hurmalar gemiyle gelmiyor diye ekonomi mi batıracaksınız. Esed ağızlılar. Teröristlermiş. Asıl terörist sizin baltacılarınız.