Mısır tarlasında 80 metrelik çukur

Mısır tarlasında 80 metrelik çukur
Mısır tarlasında 80 metrelik çukur

Halk büyük gümbürtünün ardından oluşan 80 metre derinliğindeki çukurun yanına gitmeye korktu. FOTOĞRAF: MEHMET OKUYUCU / DHA

KONYA - Rüzgâr erezyonu ve kuraklığın pençesindeki Konya Karapınar’da ‘yer yarılmaya’ devam ediyor. Önceki gün Karapınar’a 17 kilometre uzaklıktaki Akkuyu yaylasında mısır tarlasında çalışan işçiler, 25 katlı gökdelen büyüklüğünde dev bir obruğun oluşumuna tanık oldu. 70 metre çapında ve 80 metre derinliğindeki obruk olay anında tarlada çalışan çiftçiler arasında büyük korku yarattı. Biçerdöver sürücüsü Mustafa Çınar obruğun 100 metre ötesinde çalışıyordu: “Büyük bir gürültü oldu. Eğer birkaç  dakika sonra meydana gelse biz de çöken alanda olacaktık.”
Karapınar’da tarım yapılan yerlerin bir bir çökmeye başladığını vurgulayan Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozaklı “Karapınar’ın jeolojik yapısının acilen incelenmesi gerekiyor” dedi. Konya’da obruk oluşu-munda üç nedenden söz ediliyor: Az dirençli kayaçlar, eritici kimyasal özellikli su ve yeraltındaki suların azalması. Kara-pınar’da son olarak Aralık 2008’de İnoba Köyü’nün çok yakınında 35 metre derinliğinde bir  obruk oluşmuştu. (aa, Radikal)