Mısır'daki katliam Taksim'de protesto ediliyor

Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliam, çeşitli sivil toplum kuruluşlarınca Beyoğlu'nda protesto ediliyor.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ile Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) üyelerinin de aralarında bulunduğu bir grup, Galatasaray Lisesi önünde toplandı.

Gruptakiler, "Darbeye sessiz kalanlar bu katliamın suç ortaklarıdır", "Zorbalık ve hukuksuzluk yenilecek, İslami direniş kazanacak" ve " Mısır 'da darbenin karşısında Müslüman kardeşlerimizin yanındayız" yazılı pankartlar açtı.

Grup üyeleri, Mısır bayrakları, Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin posterleri ve üzerinde "Darbeciler, firavunlar döktükleri kanda boğulacak", "Darbeciler yenilecek, İslami hareket kazanacak", "İslami yönetime evet, laik azınlığa hayır", "Zorbalığa hayır, Mursi'ye evet" ve "Kör BM, kukla Ban Ki Mun" şeklinde yazılar bulunan dövizler taşıdı.

Sık sık tekbir getiren grup, "Defol Sisi, seninleyiz Mursi", "Direne direne kazanacağız", "İhvana selam direnişe devam" şeklinde sloganlar attı.

Taksim Meydanı'na yürümek isteyen gruptakiler, polisin izin vermemesi üzerine Galatasaray Lisesi önünde oturma eylemine başladı.