'Mislina' doğdu, belediyeden altını kaptı!

'Mislina' doğdu, belediyeden altını kaptı!
'Mislina' doğdu, belediyeden altını kaptı!
'Yedi Uyurlar' ya da 'Ashab-ı Kehf' olarak bilinen dini efsanedeki kahramanların isimlerini alan bebeklere çeyrek altın hediye eden Afşin Belediyesi son olarak Mislina bebeğe altın taktı.

KAHRAMANMARAŞ - Afşin Belediyesi'nin çocuklarına "Ashab-ı Kehf"in adlarını veren ailelere “altın, hemşehrilik beratı ve isim madalyası” veriyor. Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, çocuklarına “7 Uyurlar”dan “Mislina”nın adını koyan Kahraman-Kabuhan Özdemir çiftini ziyaret ederek, bebeğe altın hediye etti.
Aydoğan, ziyaretteki açıklamasında, söz konusu uygulamanın yaklaşık 3 yıldır devam ettiğini ve bugüne kadar 63 bebeğe “7 Uyurlar” olarak bilinen Ashab-ı Kehf'in adlarının verildiğini belirtti. Aydoğan, kızlarına “Mislina” adını veren aileye de teşekkür etti.
Kabuhan Özdemir de uygulamayı desteklediklerini söyledi. Aile , “Mislina”nın dedesinin adının da “7 Uyurlar”dan “Yemliha” olduğu söyledi.
Afşin Belediye Meclisi'nin aldığı karar doğrultusunda yaklaşık 3 yıl önce, Ashab-ı Kehf Külliyesi'nin tanıtımı amacıyla çocuklarına “Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernuş, Debernuş, Şazenuş, Kefeştatayyuş” isimlerini koyan ailelere “altın, hemşehrilik beratı ve isim madalyası” verilmesi uygulaması başlatmıştı. (AA) 

'Yedi Uyurlar' efsanesi nedir?
İlk olarak Süryani hristiyanlığı tarafından ortaya atıldığı bilinen "Yedi Uyurlar efsanesi"nin İslami yorumununda 'Efsus' ya da 'Yarpuz' denilen şehirde Dakyanus adındaki zalim hükümdarın putperest inancına karşı çıkarak gizlice ibadet eden yedi genç , durumları ortaya çıkınca kaçarlar ve yolda kendileri gibi inançlı bir çobana rastlar. Çobanın bildiği ve yanında su olan bir mağaraya sığınan yedi kişi, burada uykuya dalar. Kral mağarayı bulur ancak korkularından içeri giremez ve içerdekilerin dışarı çıkmaması için mağaranın ağzını kapatır.  “7 uyurlar” adı verilen kişiler, yaklaşık 309 sene bu şekilde kalır ve daha sonra uyanır. Yemliha, şehre ekmek almaya gider, ancak Dakyanus zamanından kalma para ile alışveriş yapmak istediği için yakalanır. Kurulan mahkemede durumu anlatır ve insanları inandırmak için mağaraya götürür. Mağaradaki arkadaşlarının korkacağını düşünerek yaşananları anlatmak üzere içeri yalnız giren Yemliha ve arkadaşlarını o günden sonra gören olmaz. İsimleri İslami versiyonda, Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernuş, Debernuş, Şazenuş, Kefeştatayyuş ve köpekleri Kıtmir’dir. 
Süryani versiyonda ise isimler Maximilian, Jamblichus, Martin, John, Dionysius, Antonius ve Constantine'dir. Mağaradakileri sekiz kişi olarak versiyonlar da vardır ve Meksemlina, Mahsemlina, Yemliha, Martuş, Kusutans, Biruns, Resmuns, Betuns ve Falus olarak sıralanmıştır. Özellikle Yemliha, Debernûş/Tebernuş ve Sâzenûş gibi isimler mağaranın bulunduğu yer olduğuna inanılan Tarsus ve Afşin'de sıkça isim olarak kullanılmıştır.