@ismailsaymaz

Misyonerlere gizli fişleme ve sürgün mü var?

Misyonerlere gizli fişleme ve sürgün mü var?
Misyonerlere gizli fişleme ve sürgün mü var?
12 yıl Türkiye'de yaşayan ve bu sürede Diyarbakır Protestan Kilisesi'nde hizmet veren ABD'li Jeremiah Ian Mattix'in Türkiye'ye girişi engelleniyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Tam 12 yıldır Türkiye ’de yaşayan ve bu sürede Diyarbakır Protestan Kilisesi’nde hizmet veren ABD ’li Jeremiah Ian Mattix, din adamı vize almak için başvurmak istedi. Kendisine, “Ülkende başvurmalısın” dendi. Mattix de ABD’ye giderek, başvuruda bulundu. Fakat Çalışma Bakanlığı’na yolladığı dilekçe reddedildi. Türkiye’de turist vizesiyle yıllardır yaşayan, üçü de Türkiye’de doğmuş çocuklarına Türkçe isimler koyup devlet okullarında okutan Papaz Mattiz, 7 Haziran’da yine turist olarak dönmek isteyince ülkeye sokulmadı. Mattix hakkında İçişleri Bakanlığı’nca “ulusal güvenliği tehdit ve aleyhinde faaliyette bulunma” iddiasıyla yasak konduğu ortaya çıktı. 12 yıldır, kilisede ayda bir yaptığı yarım saatlik vaaz nedeniyle verilen “kaçak çalışma” cezası dışında hiçbir suça karışmamış Papaz Mattix ülkeye alınmayınca ailesi parçalandı. Mattix’in eşi ve çocukları da şimdi ABD’de dönüş için hazırlanıyor.

12 YILDIR TÜRKİYE'DE YAŞIYOR 
ABD’li bir Protestan din adamı olan Jeremiah Ian Mattix, 12 yıldır Türkiye’de yaşıyordu. Üç çocuğu bulunan 32 yaşındaki Mattix’in üç çocuğu da Diyarbakır’da doğdu. İsimlerini Kayra, Göksel ve Serhat koydu. Diyarbakır’daki Protestan Kilisesi’nde gönüllü olarak görev yapan Mattix, son bir yıl yılda vize sıkıntısı yaşadı. Kilisede ayda bir gün verdiği vaaz nedeniyle hakkında “kaçak çalışma” suçundan ceza verildi. Bunun üzerine, din adamı vizesi almak istedi. Kendisine ABD’den başvurması gerektiği söylenince ülkesine döndü ve geçen şubat ayında Los Angeles Konsolosluğu’na gitti, evraklarını sundu. Evrakına, hayli gecikmeli şekilde, 5 Nisan’da işlem yapıldı. Bu arada Mattix’e “çalışma izni” için de Çalışma Bakanlığı’na başvurması gerektiği ifade edildi. O da dosyasını bakanlığa iletti. Fakat 7 Mayıs’ta red yanıtı verildi. Mattix de eskisi gibi, 7 Haziran’da Türkiye’ye turist vizesiyle giriş yaptı. Atatürk Havalimanı’nda eşi ve çocukları kabul edilirken, Mattix’in yasaklı olduğu söylendi. Mattix’in verdiği bilgiye göre iki yasağı vardı: “Kaçak çalışma”  ve daha önemlisi İçişleri Bakanlığı’nın emriyle, “ulusal güvenliği tehdit ve aleyhinde faaliyette bulunmak”! Bu karar, geçen 29 Mart’ta, yani Mattix’in vize yenilemek için ABD’ye dönmesinden hemen sonra alınmıştı.

ÇOCUKLARI DA AYRILIYOR

Mattix’e göre böyle bir suçlamayla ilk kez itham ediliyordu ve hakkında hiçbir dava yoktu. Kendisi Türkiye’ye giremediği için Mattix’in eşi ve çocukları da Türkiye’den ayrılmaya hazırlanıyor. Mattix, “Hristiyanım diye bu yapılıyor” diyor:
“Beni devlet düşmanı ilan ettiler, teröristlerle aynı kefeye soktular. Anlaşılan şu ki, vizem reddedilsin diye dosyama böyle bir iftira koydular. Çünkü beni reddetmek için hiçbir gerekçeleri yoktu. 12 yıldır siyasetle ilgilenmeden yaşadım. Beni yurt dışı edebilmek için bir sebep lazımdı, onu da uydurmuşlar. Diyarbakır’da evim ve arabam var. Çocuklarım Türkiye’de okula gidiyor. Sorun nedir? Demek ki bundan sonra benim gibi Hıristiyan din adamlarını istemiyorlar. Çok yanlış! Bir insanın hayatını ve karakterini karalamak bu kadar basit olmamalı. Gerçekten suçum varsa yasal yoldan söylesinler, çekinmeden mahkemeye çıkarım. Aslında onlara göre Hıristiyan olmam ve inancımı özgürce paylaşmam yeterli suçtu. Çok üzgünüm, güzelim Türkiye’nin bu gidişatı beni çok ürkütüyor.”