MİT: Askeri dinlemedik, soruşturmada olmadık

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığından, Seferberlik Bölge Başkanlığı'nda arama yapılmasına ilişkin sürecin hiçbir evresinde MİT'in yer almadığı belirtilerek, "Bu itibarla herhangi bir dinleme kararının istihsali söz konusu değildir" denildi.MİT Müsteşarlığı'ndan yapılan yazılı açıklama:

"29.12.2009 tarihli Vatan Gazetesi ile çeşitli internet sitelerinde, Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı'nda arama yapılmasını sağlayan telefon dinlemesinin, ilgili başkanlıkta görevli birçok asker için MİT Ankara Bölge ünitemizce çıkarılan istihbari dinleme kararı sonucu yapıldığı yolunda gerçek dışı haberler yayımlanmıştır.

Teşkilatımızca bahse konu soruşturmanın hiçbir evresinde yer alınmamış olup, bu itibarla herhangi bir dinleme kararının istihsali söz konusu değildir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

29 Aralık 2009 tarihli Vatan gazetesinde yer alan söz konusu haber:

Baskını başlatan 'dinlemeyi' MİT yapmış

ANKARA Seferberlik Bölge Başkanlığı'nda arama yapılmasını sağlayan telefon dinlemesinin MİT tarafından yapıldığı ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre, Arınç'a suikast iddiasıyla önceki hafta bir albay ve bir binbaşının gözaltına alınıp serbest bırakılmasının ardından MİT de bu konuda istihbarat çalışmasına başladı.

MİT Ankara Bölge Başkanlığı, iki subayın görev yaptığı Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı'nda görevli birçok asker için istihbari dinleme kararı çıkardı. Bu kapsamda Arınç'a suikast iddiasıyla gözaltına alınan albay E.Y.B ile binbaşı İ.G'nin şoförü er S.T'nin babasıyla yaptığı telefon görüşmesi de kayda alındı.

S.T olaydan 5 gün sonra 24 Aralık Perşembe akşamı babası R.T.'yi telefonla aradı ve aralarında şu konuşma geçti:

Asker S.T.: Alo baba...

Baba R.T.: Nasılsın iyi misin?

Er: İyi, biz de evrak yakıyoruz.

Baba: Neden?

Er: Delilleri...

Baba: Talimat mı var?

Er: Ya var işte, bir sürü şeyler var onları falan yakıyoruz.

Baba: Bak sen telefonda böyle şeyler söyleme bize tamam mı?

Er: Yok ya...

Baba: Telefonunu dinlerler...