MİT belgesinin aslı: Tuncay Güney

Bugün gazetesinin haberine göre MİT, Güney'i izleyerek JİTEM'de Veli Küçük'ün emrinde çalıştığını ortaya çıkardı

İSTANBUL - Ergenekon soruşturmasınin ‘kilit ismi’ olarak anılan Tuncay Güney’in MİT değil, JİTEM’in elemanı olduğu iddia edildi.
Bugün Gazetesi dün, Güney’in MİT’te çalıştığını gösterdiği iddia edilen ve daha önce Sabah gazetesinde yayımlanan belgenin aslına ulaştıklarını haberleştirdi. Bugün’ün haberine göre, 07/02/1997 tarihli ‘çok gizli’ belgeye göre, Tuncay Güney’i izleyen birimler, temasları hakkında MİT’e kapsamlı bir rapor sundu. Belgeye göre Güney MİT’te değil, Veli Küçük’ün emrinde JİTEM’de çalışıyordu. 

Cem Ersever cinayeti de raporda
Güney’in görüşmelerihi en ince ayrıntısına kadar izleyen birimin iki sayfalık raporu dikkat çekici:
“Mezkur görüşmede Güney muhatabına, İbrahim Şahin ile Çatlı’nın birlikte görüntülendiği resimleri Kanal D’ye satan Haluk G’yi Mehmet Eymür’ün adamı Tuncay Özkan ile randevusunu kendisinin ayarladığını, adı geçenlerin görüşmeleri sırasında G’nin fotoğraflarını 2 milyar TL’ye Kanal D’ye sattığını, bu gelişmeler üzerine özel timcilerin G’yi hedef haline getirerek her yerde aramaya başladıklarını... A. Çatlı ile Mesut Yılmaz’ın birlikte görüntülendiği resimleri ise bir DYP milletvekiline kendisinin sattığını, bu milletvekilinin fotoğrafların montaj olmadığına dair Emniyet Genel Müdürlüğü laboratuvarlarından
rapor aldığını... Son günlerde, kendisinin de komutanı olan Tuğgeneral Küçük hakkında Çatlı ile bağlantılı olduğu yolunda haberlerin kamuoyunda yer aldığını, Hanefi Avcı’nın ifadesi ile de Küçük’ün
zor durumda kaldığını, adı geçen generalin yaptıklarının ortaya çıkması halinde kendisinin de bundan etkileneceğini, zira Cem Ersever’in öldürülmesi olayının da vuzuha kavuşacağını.”
Belgede Tuncay Güney’in 7 Şubat 1997 günü Akşam Gazetesi yazı işlerinden B.A ile yaptığı görüşmenin detaylarına yer veriliyor. Raporun son bölümünde yer alan ifadeler ise şöyle:
“Bahse konu DYP milletvekiline satmış olduğu fotoğrafları JİTEM’den temin ettiğini, JİTEM’in elinde hali hazırda Tansu Çiller ve Oral Çelik’in birlikte görüntülendiği fotoğrafların da bulunduğunu, ancak arada komutanın olması nedeniyle mezkur fotoğrafları elde ederek satışa çıkaramadığını ifade etmiştir.”