MİT: Bizden onay yok

MİT: Bizden onay yok
MİT: Bizden onay yok

MİT?in iki elemanı hastane çıkışı yüzlerini gizlerken Erzincan MİT Başkanı Ş.D. buna gerek görmedi. FOTOĞRAFLAR: RECEP DEMİRCİ / DHA

Ergenekon kapsamında, Erzincan'da gözaltına alınan üç MİT görevlisi dün tutuklandı. MİT: Gözaltı için Müsteşarlık veya Başbakan'ın onayı alınmadı

ANKARA - Ergenekon Soruşturması kapsamında Erzincan’da 4 Aralık’ta gözaltına alınan üç MİT görevlisi, dün Erzurum’a gönderildi. Nöbetçi mahkemeye çıkarılan MİT görevlileri tutuklanarak cezaevine konuldu. 
Gözaltına alınan iki MİT görevlisi, Erzurum’da sağlık muayenesinden çıkarılırken montlarıyla yüzlerini gizledi. Erzincan MİT Başkanı Ş.D.’nin ise buna gerek görmedi. Ş.D. ve iki elemanı daha sonra ayrı ayrı otomobillere bindirilerek Erzurum’a yollandı.  

ÖNCE JANDARMA iİSTİHBARAT (27 EKİM): Ergenekon soruşturmasının MİT’e uzanan gözaltı süreci, 27 Ekim günü, Erzincan Baraj Gölü’nde çok sayıda mühimmat bulunmasıyla başladı. Mühimmatın bulunmasının ardından Erzurum Özel Yetkili Savcılığı’nca Jandarma Komutanlığı’nda görevli üç istihbaratçı komutan gözaltına alındı. 

SONRA MİT (4 ARALIK): Erzurum Özel Yetkili Savcısı Osman Şanal, Erzincan’a geldi. Ordu Caddesi’ndeki MİT binasında, polis eşliğinde arama yaptı. Bir süre MİT binasında kalan Osman Şanal, verdiği talimatla MİT Başkanı Ş.D. ile iki MİT görevlisini gözaltına alındı. Erzincan Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen üç MİT mensubu için ek gözaltı süresi alındı. MİT Başkanı Ş.D. ile iki görev arkadaşı, dün Erzincan’dan Erzurum’a götürüldü. Özel yetkili cumhuriyet savcılığında ifadeleri alınan üç MİT Mensubu sevk edildikleri nöbetçi mahkemece tutuklandı ve Erzurum Kapalı Cezaevi’ne konuldu. 

‘MÜŞTEŞAR VE BAŞBAKAN İZNİ YOK’: Dün bazı gazetelere yansıyan haberlerde MİT görevlilerinin MİT Müsteşarı Emre Taner ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ilgisi ve bilgisi dahilinde gözaltına alındıkladı belirtilmişti. Dün MİT Müsteşarlığı bu iddiaları yalanlandı. MİT Müsteşarlığı’nın açıklamada şöyle denildi: “Personelimizin MİT Müsteşarı ve  Başbakanın bilgisi ve onayı ile gözaltına alındığına dair yayınlar gerçeği  yansıtmamaktadır. 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri, Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu’nun 26. maddesi MİT mensupları ile ilgili cezai takibat yapılmasına ilişkin hükümleri belirler.”

YASA NE DİYOR?: 2937 sayılı kanunun 26’ncı maddesinde şöyle deniliyor: “MİT mensuplarının görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan ötürü haklarında cezai takibat yapılması Başbakan’ın iznine bağlıdır.” (aa, dha)