MİT: Camiamız üzüldü

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Alaattin Çakıcı'nın üzerinde bulunan yeşil pasaportun sahibi emekli MİT'çi Faik Meral'i, İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne teslim ettiğini açıkladı.

ANKARA - Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Alaattin Çakıcı'nın üzerinde bulunan yeşil pasaportun sahibi emekli MİT'çi Faik Meral'i, İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne teslim ettiğini açıkladı.
MİT'ten dün yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: "14 Temmuz 2004'te Emniyet Genel Müdürlüğü ve Avusturya polisi ile işbirliği sonucu yakalanan Alaattin Çakıcı'nın üzerinde, Faik Meral adına düzenlenmiş yeşil pasaport ile aynı isme ait nüfus cüzdanının ele geçirildiği öğrenilmiştir. 1948 doğumlu Meral, 31 Temmuz 1976'da teşkilatımıza girmiş ve 18 Ekim 1999'da da emekli olmuştur.
Emeklilik tarihinden itibaren Meral ile teşkilatımızın, doğrudan veya dolaylı şekilde göreve ilişkin hiçbir bağlantısı olmamıştır. Bu aşamada, söz konusu pasaportun ve hüviyetin Alaattin Çakıcı'nın üzerinde bulunmasının sebepleri konusunda şimdilik açıklanabilecek bilgiye sahip bulunulmamaktadır.
Meral'e emeklilik dönemi içerisinde sahte MİT kimliği kullanması, çeşitli vasatlarda görev kimliğini istismar ederek nüfuz sağlama arayışlarında bulunması ve 'terör uzmanı' sıfatını kullanarak basında açıklamalarda bulunması sebebiyle 27 Mayıs 2002 tarihinde İzmir ünitemizce uyarıda bulunulmuştur.
Ayrıca adı geçen, İzmir Emniyet Müdürlüğü'nü 31 Temmuz 2003 tarihindeki müracaatı neticesinde 30 Temmuz 2007 tarihine kadar geçerli TR-B 029248 seri numaralı hususi damgalı pasaport çıkarttığı tespit edilmiştir. Meral 15 Temmuz akşamı, İzmir ünitemiz tarafından bulunduğu yer tespit edilerek,
gözetimimizde İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne teslim edilmiştir. Bu olayda emekli bir mensubumuzun adının geçmesi camiamızı üzmüştür. Bu konuda ortaya çıkacak yeni bilgiler de kamuoyu ile paylaşılacaktır."