'MİT, Hükümete ters düşen cemaatleri fişledi' iddiası

'MİT, Hükümete ters düşen cemaatleri fişledi' iddiası
'MİT, Hükümete ters düşen cemaatleri fişledi' iddiası
Gülen cemaatiyle ilgili 'tedbirlerin' yer aldığı 2004 MGK kararlarının AKP hükümeti tarafından imzalandığını ortaya koyan belgelerin yayınlanmasının ardından başlayan tartışma sürüyor. Taraf gazetesi bugün de "başka cemaatlerin de fişlendiğine" dair olduğu iddia edilen belgeler yayınladı.

Radikal.com.tr – Gülen cemaatine ilişkin ‘tedbirler’ öngören 2004 yılındaki MGK kararlarının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve diğer hükümet üyelerince de imzalandığının ortaya çıkmasıyla başlayan tartışmalar sürüyor.

Gülen cemaati ile iktidar çevreleri arasında gerilime yol açan MGK kararlarına ilişkin, Fethullah Gülen de "kolum kanadım kırıldı" demiş ve Erdoğan'a göndermede bulunarak, "Öyle kardeşim mardeşim demekle meseleler çözülmez" ifadelerini kullanmıştı. Bu tartışmalar sürerken, Taraf'ta bugün yayımlanan haberde, MGK'da alınan kararlar sonrası yapılan fişlemelerin sadece Gülen cemaatine yönelik olmadığının, Süleymancı ve Nakşibendi olarak bilinen cemaatlerin de fişlemeye tabi tutulduğu iddia edildi.

Mehmet Baransu'nun haberine göre, "Ömer Dinçer’in, “13 Aralık 2010’da bitti” dediği “İrtica fişlemeleri”nin 2011-2013 yılları arasında da sürdüğü ortaya çıktı. Devlette Süleymancı, Nakşibendi ve Gülen cemaatine yakın olanlar ve belgelere göre, Gazeteci - yazar ve Ekonomi Profesörü Mehmet Altan’ın bir konferansına izleyici olarak katılan bir devlet memuru bile fişlenmiş" iddiasına yer verildi.

Taraf’ın, “Hükümete ters düşen cemaatler fişleniyor" başlığıyla sürmanşetten verdiği haberin bazı bölümleri şöyle:

“Taraf ’ın her gün yayımladığı belgelerle ilgili hükümet kanadından ‘yok hükmündedir, gereği yapılmadı, hayata geçirilmedi’ diye açıklamalar yapıldı. Son açıklama ise MGK kararlarını zaman içerisinde hayata geçiren dönemin Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer’den geldi. Dinçer, kendisine bağlı Başbakanlık Uygulama Takip Koordinasyon Kurulu’nun 2010’da tarihe karıştığını ve tüm uygulamaların kaldırıldığını açıkladı. Ancak Taraf, Dinçer’i yalanlayan yeni bilgi ve belgelere ulaştı.”

Kaldırılan kurulun yerine Başbakanlık’ta oluşturulan birim, iktidara ters düşen cemaatleri, özellikle de devlet kurumlarında çalışan ya da görev alacak olan Fethullah Gülen Cemaati’ne yakın kişileri fişlemiş. Öyle ki, devlette 30 yıldır görev yapan kişiler bile atamalar öncesi fişlenip, Başbakanlığa rapor edilmiş. Belgelere göre, Gazeteci - yazar ve Ekonomi Profesörü Mehmet Altan’ın bir konferansına izleyici olarak katılan bir devlet memuru bile fişlenmiş.

MİT tarafından yapılan fişlemeler, Başbakanlığa resmî yazıyla gönderilmiş. Fişleme belgeleri Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala tarafından toplanıp, gereğinin yapılması için klasörlere konmuş. Resmî yazı ve fişleme belgelerine bakıldığında, 2004 MGK’sında alınan kararların, 2011, 2012, 2013 yılında da hayata geçirildiği görülüyor. MİT tarafından Başbakanlığa gönderilen resmî yazışmada, fişleme yapılan kişilerle ilgili belgelerin özenle korunması gerektiği, bunların medyanın eline geçmesi hâlinde değişik komplikasyonlara neden olacağı uyarısı da var.”

Gazetede, kamuda görevli bazı kişiler hakkında MİT tarafından yapılıp, Başbakanlığa gönderildiği öne sürülen ‘fişleme belgeleri’ de yayınlandı.


HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINMGK gerilimi tırmanıyor


Hükümet MGK'nın 2004'teki Cemaat eylem planını uygulamış