MİT ile Şahin'in 'sosyal ilişkisi' varmış

ANKARA - Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı, İbrahim Şahin ile kurumsal bir temaslarının bulunmadığını, Aktütün Karakolu’na ilişkin iddia edildiği tarzda bir bildirimin kendilerine yansımadığını ve Şahin’in bir süre önce Güneydoğu’daki bazı olaylara ilişkin duyumlarını, ‘sosyal bir ilişki’ üzerinden taraflarına aktardığını açıkladı.
MİT Müsteşarlığı’ndan dün yapılan açıklamada, İbrahim Şahin’in basına yansıyan ifadesiyle ilgili açıklama ihtiyacı duyulduğu vurgulanarak şöyle denildi:  “İbrahim Şahin ile kurumsal bir temasımız bulunmamaktadır. Aktütün Karakolu’na ilişkin iddia edildiği tarzda bir bildirim tarafımıza yansımamıştır. İbrahim Şahin bir süre önce Güneydoğu’daki bazı olaylara ilişkin duyumlarını, sosyal bir ilişki üzerinden tarafımıza aktarmıştır. Bilindiği gibi, çeşitli vesilelerle kurumumuza her türlü bilgi değişik kanallar üzerinden intikal etmektedir.”

Atalay ve Gönül de duymamış
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Şahin’in terörle mücadele kapsamında oluşturulacak yeni müsteşarlık görevinin kendisine önerildiğine ilişkin sözlerinin anımsatılması üzerine “Bu işi yürüten benim. Benim bu konuda hiçbir bilgim yok” dedi.
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de bir gazetecinin, “İbrahim Şahin’in yeni kurulacak bir güvenlik birimine müsteşar olarak atanacağı doğru mu?” soruları üzerine, kendisine bu konuda bilgi gelmediğini belirterek, “Teşkilat kurulmadan nereden bilgi gelsin? Hiçbir bilgim yok... Daha teşkilatın nasıl olacağıyla ilgili bilgi bana gelmedi” dedi. Gönül, “Geçmişte ceza alan biri müsteşar olabilir mi?” sorusuna ise “Şu an sicilini bilmiyorum ki adamcağızın. Bana sormayın. Ben tayin bakanlığı değilim” karşılığını verdi. (Radikal)