MİT, kamu ihaleleri için fişleme yapmış

MİT, kamu ihaleleri için fişleme yapmış
MİT, kamu ihaleleri için fişleme yapmış
Eski genel başkan Deniz Baykal'ın kızı ve damadı da dahil CHP'li birçok ismin MİT tarafından fişlendiği ortaya çıktı. Amaç, bu kişileri 'devletin ihalelerine sokmamak'...

Radikal.com.tr – MİT'in, kamu kurumlarıyla imzaladığı protokollerle, 'istihbarat veri tabanı'nı olağanüstü genişlettiği haberini gündeme getiren Taraf gazetesi muhabiri Mehmet Baransu, bugün de bazı işadamlarının MİT tarafından " CHP 'li, solcu, Hıristiyan" gibi ifadelerle kategorize edilerek fişlendiğini ortaya koyan bir yayınladı.

Baransu'nun yayınladığı, 'MİT’in Başbakanlık’la yaptığı şifahi bilgi paylaşımı' belgelerine göre MİT, şirketleri, şahısları fişleyip Başbakanlığa bildirmiş. Belgelerde özel hayattan, siyasi ve dini görüşlere onlarca ayrıntı yer alıyor. En dikkat çeken ayrıntı ise CHP’li milletvekillerinin, belediye başkanlarının ve ticaretle uğraşan partililerin fişlenmesi. Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın kızı ve damadından, CHP Çorum Milletvekili Avukat Tufan Köse’ye kadar yüzlerce isim ve ticari şirketleri ayrıntılı olarak fişlenmiş.

Fişleme belgelerinde ticari faaliyetlerin yanı sıra “Cumhuriyet Halk Partili, solcu, Hıristiyan” gibi ibarelere de yer verilmiş. Bu belgelerin bir kısmı yazılı bir kısmı ise şifahi olarak Başbakanlığa iletilmiş. Şifahi bilgilerin telefonla ulaştırılacağı yönünde de belgelere not düşülmüş. Bu belgelerin hazırlanmasının ve Başbakanlığa gönderilmesinin amacı ise ilginç; fişlenen kişilere kamu kurumlarında görev vermemek ve ihalelere sokmamak.


FİŞLEME İÇİN ÖZEL TELEFON HATTI
MİT fişleme belgelerine göre, güvenlik tahkikatlarında, ihale verilecek kişilerin tespitinde, ideolojik durumların hukuken sıkıntı yaratmamak için şifahi verileceği bilgisi yer alıyor. Haklarında, ideolojik olarak “olumlu, müspet” notu düşülenlerin de telefonda bildirileceği belirtiliyor. Belgeler vatandaşların nasıl fişlendiğini de gözler önüne seriyor.


‘ŞİFAHİ BİLGİ PAYLAŞIMI’
Başbakanlık kaynaklarından elde edilen bilgi ve belgelerde en dikkat çekeni, “Şifahi Bilgi” paylaşımı konulu belge. Bu belgeye göre, MİT ve Başbakanlık arasında bu iş için bir telefon masası kurulmuş. Ataması yapılacak ya da yapılmakta olan kamu kurumlarındaki kişiler ile devlet ihalesine girenlerle ilgili yazılı olmayan ivedi bilgi talepleri bu telefon aracılığıyla yapılıyor. Başbakanlık MİT’ten bu telefon üzerinden bilgi istiyor. MİT de fişleme belgelerindeki bilgileri telefon aracılığıyla “ivedi” olarak Başbakanlığa bildiriyor. Başbakanlık kaynakları bu bilgilerin hem atamalarda hem de ihalelerde kullanıldığını Taraf’a açıkladılar. MİT’in hazırladığı fişleme belgelerinde de özellikle CHP’lilerin ticari ve ailevi bilgilerinin olması dikkat çekiyor.


YASADIŞI EYLEM NOTU
Belgeye göre, Başbakanlık ve MİT yetkilileri bilgilerin şifahi olarak telefonla bildirilmesinden de rahatsızlar. “Güvenli/kriptolu telefon” olmamasından şikayet eden yetkililer, “Bilgi ve Evrak Güvenliğinin” sağlanamayacağından da endişeliler. Yaptıkları hukuksuz eylemin ortaya çıkacağından endişe eden Başbakanlık ve MİT çalışanları, “önümüzdeki süreçte evrak güvenliğinin çeşitli komplikasyonlara” sebep olacağı uyarısında da bulunmuşlar. Ayrıca, belgede bir suç da ifşa edilmiş. Atama ve ihalelerle ilgili şahıslar hakkında “müspet cevap gönderilmesine müteakip, Başbakanlık ilgili birimine şahsın ideolojik bilgilerinin şifahi olarak bildirileceği” de yazılı belgelere yansıtılmış. Yani belgelerdeki “din, parti, ideoloji vb.” bilgiler şifahi olarak Başbakanlığa bildiriliyor.

İşte Mehmet Baransu’nun, ‘elindeki daha onlarca’sının bulunduğunu söylediği MİT fişleme belgelerinden birkaçı ve içeriğindeki bilgiler:


BAYKAL’IN KIZI VE DAMADI
* MİT’in fişlediği isimlerden biri Deniz Baykal’ın damadı Halil Ataman. Ataman’ın tüm şirket bilgileri, çocukları, nerede okudukları, ortakları, Baykal’ın kızı olan eşi, okuduğu okul, eşinin ABD vatandaşı olması gibi yüzlerce ayrıntı var. Fişleme belgesinde dikkat çeken en önemli ayrıntı ise annesi Leyla Ataman’ın Hıristiyan olduğunun belirtilmesi. Doğduğu yer, anne ve baba ayrıntıları da not edilmiş.

* CHP Çorum Milletvekili avukat Tufan Köse, ortağı Nihat Bakar da fişlenen bir başka isim. Tüm şirketler ayrıntılı olarak belirtilmiş. Şirketin hayvancılıkla uğraştığı, yabancı ortaklarının bulunduğu notu da fişleme belgesine girmiş.

* CHP Adana İl Teşkilatı Yönetim Kurulu üyesi Cumali Koncak ve şirketi de fişleme listesine girmiş. Kardeşi Şıhmuz Konçak da fişlemeden nasibini almış.

Eski Milletvekili Nizamettin Çoban, Karaelmas Madencilik şirketi, şirketin tüm ortakları, görevli müdürleri, bu kişilerin geçmişte yargılandığı davalar gibi yüzlerce ayrıntıyı fişleme belgelerinde görmek mümkün. Dev-Yol, TKP davalarından yargılanıp, bugün ticari faaliyette bulunan onlarca isim de hem ticari faaliyetlerinden hem de siyasi görüşlerinden dolayı fişlenmiş.


HÂKİM ADAYININ İLGİNÇ FİŞİ
Fişleme belgelerinde bir hâkim adayıyla ilgili de ilginç bir bilgi var: “Ö.Y: Hâkim adayı. ... oğlu .... Yer ... doğumlu... Aralık 2009 ayı içerisinde Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçiliği Konsolosu ile iltisaklı olan, Ankara İl Genel Meclisi’nin CHP’li bayan üyesi bir şahısla mahiyeti belirlenemeyen irtibatının bulunduğu, POLNET’te kaydının olduğu, ancak sabıka ve aranma durumunun bulunmadığı şeklinde bilgiler mevcuttur.”

Mehmet Baransu haberine son olarak şöyle bir not düşüyor:

“Elimizde yukarıdaki bilgilere benzer yüzlerce isimden oluşan belgeler var. Bu kişilerin ortak özellikleri çoğunluğunun CHP’li olması. Fişleme belgesinde isimlerinin altına tüm ticari faaliyetlerinin, şirket yapılarının ayrıntılı olarak not düşülmesi. Çocuklarından ailesine, ideolojik durumlarından arkadaşlarına onlarca bilgi belgelere girmiş.

Bu fişleme belgelerinde yer alan notlar yukarıda da açıkladığımız gibi kamu kurumlarına eleman alımı ve ihaleler öncesi Başbakanlığa bildiriliyor. İdeolojik durumlarının ise “şifahi olarak telefonla” bildirileceği yazılı metinlere not olarak düşülüyor. Kemal Kılıçdaroğlu ’nun önceki günkü grup toplantısında bahsettiği “İşadamlarını sizden bizden diye ayırıyorlar” belgeleri de işte bunlar.”


  http://www.radikal.com.tr/113740811374087

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  fişlemeye gerek yok - ahmet mustafa

  akp döneminde yandaşları ve yalaka işadamları dışında ihale kimseye verilmiyor.mit hiç zahmet etmesin,kendi alanıyla uğraşsın.yeni reyhanlı olayları yaşanmasın.

  buyur burden yak - odos

  insanlar isyan etmesinde ne yapsin.Turkiye eninde sonunda bunlarla onlarin dedigi gibi "kanli veya kansiz hesaplasmak zorunda kalacak gibi gorunuyor" Halk onlarin anladigi dilden konusuyor anlamamazliga verirlerse daha iyi anlatack turlu konusacagina suphe yok.

  kişi herkesi kendi gibi bilirmiş.. - evet_isyan06

  1- CHP zihniyeti yıllarca milleti fişlediği için herkesi kendisi gibi yapıyor zannıyla habire eski yaptıklarını yapakla suçluyor hükümeti. 2- hem şifahi ( sözlü ) bilgi aktarımından hem de belgeden bahsetmek komik bir çelişki. 3- İş adamlarını yeşil sermaye bilmem ne sermaya diye ayıran kimdi bu memlekette? Kemalist, sol zihniyet. Şimdi biz yaptık onlar da yapar düşüncesiyle boş dolu konuşuyorlar. Halbuki bütün ihaleler yargı denetimine açıktır, yargının çeşitli sebeplerden iptal ettiği bir sürü ihale var. Öyle ben sana ihale vermiyorum diyerek kimse ihaleden elenemz insan biraz destekli atar. 4- Devlete Hakim, Kaymakam vs üst düzey bürokrat alırken güvenlik soruşturması yapmak ne sadece Türkiyenin ne de sadece Akpartinin yaptığı bir uygulamadır. Bunu bütün devletler, akparti öncesinde de bütün iktidarlar yapıyordu zaten. Sen devlet için önemli karar mevkilerini teslim edceğin insanı elbette araştıracaksın kiminle nasıl bağlantılarını var güvenilir mi diye. Aile şirketinize eleman alırken bile dikkat ettiğiniz şeyle devleti suçlamak ideolojik gayretten başka bir şey değil. Ha bunun ötesine geçen suistimaller varsa zaten yargı denetimine açık o da. Mülakatta elenip yargı kararıyla işe başlayan bir sürü insan var Danıştay kararlarına bir göz atmak yeterli bunu görmek içn. ezbere konuşmanın anlmı yok.

  harika - osmaniyettin

  ne güzel değil mi ya! başbakanın oy çalmak için eski dönem partilere ve kuruluşlara salladığı tüm şeyleri kendi yapıyor, ve de hepsi mübah. sen uyumaya devam et halkım.. bu akılla zaten pek bir şey olamazsın

  hiç şaşırmadım..!! - melekmehmet

  vicdansızlıktır..ihalelerin bu kadar saydam olmayan bir ortamda olduğu bir devir var mı? ben sanmıyorum..

  bir gecede kanun yapılır! - asu555@kahkaha.com

  başbakan hakan fidanı boşuna mı kanatları altına aldı? gelecek on yılı garanti altına alma çabaları? telefona da ihtiyaç yok haftalık görüşmelerde elden teslimat yapılıyordur!

  BU GİZLİ DEĞİL Kİ - pispor

  Başbakan kendisine biat etmeyen tüm iş adamlarını zaten medyada basında yerden yere vurmuyor mu daha dün Boyner e yapmadı mı