MİT: Kobani'den çekilen IŞİD Türkiye'ye sızdı

MİT: Kobani'den çekilen IŞİD Türkiye'ye sızdı
MİT: Kobani'den çekilen IŞİD Türkiye'ye sızdı
MİT'ten, Emniyet ve Jandarma'ya gönderilen uyarı mesajında, özellikle Kobani bozgunundan sonra yaklaşık 3 bin IŞİD militanın kontrolsüz olarak bölgede bulunduğu, bunlardan bazılarının Türkiye'ye sızdığı belirtildi.

RADİKAL – MİT, ABD bombardımanı ve Peşmerge desteğinde savaşan PYD’nin silahlı güçleri karşısında Suriye’nin kuzeyindeki Kürt yerleşimi Kobani’den çekilmek zorunda kalan IŞİD militanlarının Türkiye ’ye sızdığı uyarısında bulundu.

Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre, MİT, emniyet birimlerine “Bombalı ve canlı bomba eylemlerinde uzman militanların, Suriye’ye askeri müdahale eden koalisyon güçlerinin daha önceden keşif ve istihbaratı yapılan Ankara ve İstanbul ’daki büyükelçilik ve konsolosluk hedeflerine silahlı, bombalı eylem hazırlığında oldukları değerlendirilmekte” uyarısında bulundu.

HÜCRE EVLERİNE YERLEŞTİLER
MİT, 3 Şubat’ta Emniyet ve Jandarma ile ilgili güvenlik birimleriyle bir uyarı mesajı paylaştı. Yazıda, Ocak 2015 itibariyle Suriye ve Irak’ta IŞİD için faaliyet gösteren yaklaşık 3 bin militanın kontrolsüz olarak bölgede bulunduğu, Suriye-Türkiye sınırından başta Hatay, Adana, Ankara ve İstanbul gibi kentlere geçiş yapmak istediği, bazı militanların ise geçiş yaptığının değerlendirildiği belirtildi. IŞİD militanlarının hücre evlerine yerleştirildikleri, içlerinde saldırıları planlayan terörist liderlerinin de bulunduğu kaydedilirken, bunların diplomatik hedeflere eylem hazırlığında olabileceği uyarısı yapıldı. Suriye ve Filistin uyruklu 17-25 yaş arasında ve Türkiye’ye geçiş yapan militanların bir kısmının ise göçmen maskelemesi ile Bulgaristan üzerinden AB ülkelerine geçerek koalisyon güçlerine ait temsilciliklere saldırı yapmayı planladıkları değerlendirildi ve duyarlı olunması istendi.

SINIRDA YASAK BÖLGE
MİT’in bilgilendirilmesi üzerine, ülke genelinde güvenlik birimleri acil kodlu uyarıldı. Suriye sınırında üst düzey önlem alınırken, Suruç’taki Tekçe ile Ziyaret Hudut Komutanlığı bölgesinde yer alan sınır hattı da “askeri yasak bölge” ilan edildi. Şanlıurfa Valiliği de yasak bölgeyle ilgili geçtiğimiz günlerde yaptığı yazılı açıklamada, “İlimiz Suruç ilçesinin doğusunda ve batısında DEAŞ ve PYD/YPG arasında çatışmalar devam etmektedir. Bu nedenle; 13-14 Şubat 2015 tarihlerinde Suruç ilçesi sınırında doğuda Tekçe Hudut Karakolu bölgesinden, batıda Ziyaret Hudut Karakolu bölgesine kadar; vatandaşların can ve mal emniyetini sağlamak, olası tehdit ve tehlikeleri bertaraf etmek için Valiliğimizce Askeri Yasak Bölge ilan edilmiştir” denildi.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından da Suriye sınırındaki Suruç ilçesi girişindeki Suruç-Aligör karayolu üzerindeki polis noktası yakınındaki çöp konteynerine konulan bomba, uzaktan kumandayla infilak ettirilmişti. Büyük gürültüyle patlayan bomba nedeniyle, kontrol noktasındaki zırhlı polis aracının yanında bulunan bir özel harekât polisi ile vatandaşlar yaralanmıştı.


  http://www.radikal.com.tr/129662812966288

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  IŞİD - user976200

  IŞİD militanlarının Suriye'ye geçişi engellenmeli.

  Sınır - Gılgameş

  Sınırda tek Kürt kuş uçurmayan devlet bunları nasıl sızdırmış? Bence bu kısa yorum habere çok renk katıyor.

  Vebali var vebali!!! - sblgngr

  Eğer güzel vatanım işid pisliğiyle kirlenirse tek sorumlusu bu aciz ve yetersiz iktidardır ve mittir. Ve eğer bu ülkenin erkekleri bunu da başımıza sararlarsa, biz bir kadınlar ordusu kurarız vatanımızı temizlemek için tıpkı cenazelerimizi kendimiz kaldırdığımız gibi..

  GERCEKDENMİ - user867651

  hadi ya demek sınırdan geçmişler peki hastanelerimizde tedavi görenler nasıl geçmişler sınırı acaba

  Yanlış ifade - user550315

  MİT, "sızdılar" değil, "toparlanmaları için davet ettik" diyecekti aslında da, tepkilerden çekinmiştir mutlaka.

  Kesif ki ne kesif! - semapost

  ISID'in Turkiye'ye sizdigini sagir sultan bilirken sorulmasi gereken soru: ne oldu da bizim MIT bulbul oldu? Bunu teslim etmekle nasil bir pazarlik icine girmeye yelteniyor? Milli degil Sahsi Istihbarata donusturulen bu cok gizemli kurumun zaten kurumluk tarafi kalmadi, sultanin yaveri o kadar ve omru de nefesi de kendi sultani kadar. Yani boyuna ragmen cuce!

  IŞİD'İN YOL GEÇEN HANINA DÖNDÜK. - m.rozbilen

  Eşi ve çocukları ile IŞİD mezaliminden kaçıp sığınmaya çalışan kadını çocuklarının gözleri önünde vuranlar, vurduranlar sınırımızı eleğe çeviren ve serbestçe giriş çıkışlarına göz yumulan IŞİD teröristlerinin sızmalarını neden görmezler? Türkiye yol geçen hanı mı? Aslında sızanların görülmemeleri, tesbit edilememeleri mümkün değil. Mümkün diyenler o görevi bırakmalıdırlar.