MİT: PKK'nın elinde kimyasal silah var

MİT: PKK'nın elinde kimyasal silah var
MİT: PKK'nın elinde kimyasal silah var
Milli İstihbarat Teşkilatı, PKK'nın Suriye'deki kolu olan PYD'nin Kandil'deki üst yönetimin talimatıyla Suriye'de VX adı verilen sinir gazını temin ederek K. Irak'a gönderdiğini tespit etti.

Suriye ’nin başkenti Şam’da kimyasal silah kullanıldığı iddialarının gündemde olduğu bir dönemde, MİT Müsteşarlığı’nın, devlet yönetimine kritik bir istihbari bilgi sunduğu ortaya çıktı.

Milliyet gazetesinden Tolga Şardan’ın haberine göre MİT Müsteşarlığı, PKK ’nın Suriye’deki kolu PYD’nin Suriye’de VX adı verilen sinir gazını temin ederek Irak’ın kuzeyine gönderdiğini tespit etti.

TALİMAT HAZİRANDA VERİLDİ
MİT Müsteşarlığı geçen hafta elde ettiği bilgiyle hazırladığı gizli yazıda, PKK’nın Kandil’deki üst yönetiminin geçen Haziran ayının ilk haftası içinde Suriye’deki PKK’yla bağlantılı YPG kadrolarına kimyasal silah bulunması talimatı verildiği tespit edildi. Bu talimat doğrultusunda YPG mensuplarının Suriye’deki karışıklıklardan faydalanarak VX olarak tanımlanan sinir gazını temin ederek Kuzey Irak’a gönderdiğini ortaya çıkaran MİT Müsteşarlığı, aynı yazıda bir başka önemli bilgiye daha yer verdi.

SİYANÜR DE YPG’NİN ELİNDE
Suriye’nin Tel Abyad bölgesinde faaliyet gösteren El Nusret Cephesi (ENC) ile PKK/PYD-YPD grupları arasında temmuzun son haftasında yaşanan çatışmalar sonrasında ENC mensuplarının elindeki siyanür gazının YPG’lilerin kontrolüne geçtiği belirlendi. Söz konusu siyanür gazının YPG tarafından Suriye topraklarında Nusaybin’in hemen karşısındaki Kamışlı kentine gönderildiğini tespit eden MİT Müsteşarlığı, son dönemde özellikle Suriye rejiminin silah temin faaliyetlerinin devam ettiğini bildirdi.

ÖNLEMLER ARTIRILDI
MİT Müsteşarlığı, yazısında kalıcı etkileri bulunan kimyasal silahların terör örgütünün kontrolüne geçmesi tehlikesinin dikkat çekici olduğunu belirtti. MİT Müsteşarlığı’nın söz konusu bilgileri içeren yazısını başta Başbakanlık ve Genelkurmay Başkanlığı olmak üzere İçişleri Bakanlığı ile Kamu Düzeni ve Güvenliğini Müsteşarlığı’na da gönderdiği öğrenildi. Bu yazı sonrasında terörle mücadele eden kurumların kimyasal silahlara karşı önlemlerini daha da artırdığı kaydedildi.


  http://www.radikal.com.tr/1147543114754325

  YORUMLAR
  (25 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Silahi Kimden aldilar? - iekanat

  Turkiye'nin Suriye devleti kimyasal kullaniyor tezi curudu diyen arkadaslar. Suriye devleti senelerce PKK'yi destekledi. Bir ara Turkiye ile iliskileri duzeltmek daha cok islerine geldi, Turkiye ile arasi bozulunca yine ayni oyunlarina donmusler. Reyhanli bir, kimyasal silah satmak iki... Sasilacak birsey yok. Hani kargasa'da muhalifler de kimyasal silah uretti ama onlarin elindeki devletin elindeki kadar oldurucu degil. Bunu da bir kac ay once olan saldirilara yazilan BM denetci raporlarindan biliyoruz. Ha PKK'nin silahi almasi TC'ye karsi kullanacagi anlamina da gelmez. Eger baris sureci sorunsuz yururse silahlar hic gun yuzune cikmayabilir.

  Suriye Hukumeti'nin Kimyasal Silah Kullandigi Iddiasi... - Turk

  "Suriye Hukumeti'nin Kimyasal Silah Kullandigi Iddiasi" bizzat Turk Makamlari tarafindan curutulmus? Niye, derseniz: Demekki, Suriye Hukumeti'nin dedikleri dogru, kargasaliktan yararlanan muhalif guruplar kolaylikla kimyasal silahlaara ulasabiliyor. Sonra; ortaligi daha da karistirmak icin kimyasal silahlari kullaniyorlar... Bu, Suriye Hukumeti'nin uzunca zamandan beri siki-sikiya savundugu bir konu. *** Eger; MIT, elindeki bilgileri ABD ile paylasmaz, onlara hic olmazsa, "Suriye Hukumeti disindaki muhalif guclerin de kimyasal silah kullanma ihtimalleri yuksek..." dusuncesini ABD'ye iletmezse, ABD'nin Suriye'ye yapabilecegi askeri bir mudahalenin sorumlularindan birisi olur....

  Zamanin birinde - aliselvi

  Zamanin birinde bir Türkiye basbakanida Pkk helekopterleri liceyi bombaladi demisti.. Yalanda sinir yok hep yukari hep yukari

  ne mutlu TÜRK'üm diyene - kizil1984

  KARAMAN2001 pkk ilkeli örgüt olsaydı askerle delikanlı gibi çarpışırdı, yollara mayın döşemezdi, köy basıp çoluk çocuk öldürmezdi, köyleri yakmazdı, dağda kadın teröristlere tecavüz edilmezdi, okullar yakılmazdı, pkk kimyasal silah kullanmadıysa elinde olmadığı için kullanmamıştır çok iyi kalpli insanlardan oluştuğu için değil ayrıca türkler 5-6bin peşmergeden korksaydı çoktan tarihten silinirdi

  MİT işte... - edddykedddy

  Gizli bilgiye bak ki manşet oluyor. Böyle bir bilgi bile yok ama işte ya tutarsa.

  KORKMAYIN - karaman2001

  Arkadaşlar korkmayın, Türkler siz hiç korkmayın. Keşke dünyadaki bütün kimyasal silahlar PKK nin elinde olsaydı. Keşke dünyadaki tek silahlı güç PKK olsaydı. Dünyadaki bütün örgütler, partiler hatta devletlerde dahil, PKK gibi ilkeli savaşan insan hak ve hukukunu çiğnemeden savaşan başka bir güç varmı? eğer ufak bir araştırma yaparsanız, dünyadaki süper güçlerden, en aciz güçlere kadar, Dünyadaki en küçük örgütlerden en büyüğüne kadar, Efsanelesmiş liderlerden tutunda en acımasız katil liderlere kadar, hepsinin ama hepsinin katliamlarının, barbarlıklarının cinayetlerinin, tecavüzlerinin onlarca fotografını, filmlerini, belgelerini görürsünüz. Ama PKK nin 35 yıldır verdiği savaştan, tek bir tane insanlık suçu, savaş suçu, yüz kizartıcı, söylemi yada eylemi HADI BELGELEYIN. Ondan dolayı korkmayın. PKK insanlık suçu olan hiç bir silahı kullanmaz, halkıda bunu kabul etmez, musaade etmez. son olarak PKK ye at gözlüğüyle bakip duşmanlık yapan dostlar... Dua edin de 35 yıldır düşmanınız Kürtler-PKK lilerdir. 35 aylığına da olsa, Allah sizi Allahu ekber diye kafa kesip, 1 yılda 200.000 bin kişinin kanını içen Turkiye ninde besledi çetelerden korusun. PKK den korkmayın PKK nin atacağı bomba özgürlük ve Demokrasi bombası olur.

  Doğruysa - Jonas-34

  Bu haber doğru ise Suriye' deki kimyasal saldırı "muhalif güçlerin" işidir. Bu da kanıtı: http://m.youtube.com/watch?v=ykQ4U4pJwyA&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3DykQ4U4pJwyA savaşlar hep kirlidir, ama bu Suriye deki kadar kirli Osmanlı oyunlu bir savaş hatırlayan varsa lütfen bana yazsın