MİT TIR'ları soruşturmasında 7 muvazzaf asker hakkında tutuklama kararı

MİT TIR'ları soruşturmasında 7 muvazzaf asker hakkında tutuklama kararı
MİT TIR'ları soruşturmasında 7 muvazzaf asker hakkında tutuklama kararı
Adana ve Hatay'da, Ocak 2014'te MİT'e ait TIR'ların durdurulmasıyla ilgili olarak gözaltına alınan ve mahkemeye sevk edilen 10 muvazzaf askerden 7'si tutuklandı.

RADİKAL- Aralarında yarbay, binbaşı, yüzbaşı ve erlerin bulunduğu 10 muvazzaf asker, bugün sabah saatlerinde Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na tutuklama talebiyle sevk edildi. İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği'ne çıkarılan askerler suçlamalara karşı savunmalarını yaptı. Savunmaların ardından kararını açıklayan hakimlik, aralarında yarbay, binbaşı ve yüzbaşının da bulunduğu 7 muvazzaf askerin tutuklanmasına karar verirken, 3 er serbest bırakıldı.

'ŞÜPHELİLERİN BEYANLARI İNANDIRICILIKTAN UZAK'
Hakim, kararında, ülke gündemini yoğun şekilde işgal eden ve infial yaratan MİT TIR'larının durdurulması olayından dolayı tutuklanan 7 şüphelinin, kriminal incelemeden haberdar olmadıklarına ilişkin beyanlarının inandırıcılıktan uzak olduğunu belirterek, bir kısım şüphelinin savcılıkta verdiği ifadelerle çelişkili beyanlarda bulunduğunu vurguladı.

2 SUÇTAN TUTUKLANDILAR
Kararın sonuç bölümünde şu ifadelere yer verildi:
Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme suçlarının kanunda öngörülen ceza miktarları, MİT TIR'larını durduran ve devlet sırrını ifşa etmeye gayret eden, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin görevini yapmasını kısmen veya tamamen engelleyen Jandarma personeliyle eylem ve fikir birliktelikleri oldukları yönünde kuvvetli suç şüphesi bulunması hususları gözönüne alınarak müsnet 'Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk amacıyla temin etme' ve 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme' suçlarından ayrı ayrı tutuklanmalarına karar verildi."

Jandarma'ya MİT TIR'ı operasyonu


Tutuklanan 7 asker cezaevine gönderildi.

KAMU GÖREVLİLERİNE YÖNELİK SORUŞTURMA
10 muvazzaf asker hakkındaki yakalama ve gözaltı kararı, Cuma günü, takipsizlik kararıyla ortadan kalkan "Selam Tevhid Soruşturması"nı yürüten kamu görevlilerine yönelik soruşturma kapsamında verilmişti.

(Serpil KIRKESER/İstanbul DHA)


  http://www.radikal.com.tr/136008513600851

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  VAH Kİ NE VAH - m.rozbilen

  Yıllarca adına PARALEL denen bir örgütle (Gülen cemaati) memleketi yöneteceksin, yasa dışı eylemlerini ve yolsuzluklarını ortaya çıkardılar diye bunları Paralelci kabul edip yönetim ortağını tabiri caiz ise AFOROZ ederek kim varsa mahkemelerde tutuklatacak, sürüm sürüm süründüreceksin. Oysa can ciğerin olan o paraleli biz bulmadık, kendin buldun, kendin ortak ettin. Allahım sen aklımıza mukayet ol. Peki sorarım, o yolsuzluklar yalan mı, tırlarla terör ögütlerine silah ve mühimmat yardımı yapmak yalan mı? Peki ne istiyorsun? Eğer biz hukuk devleti değilsek, neyiz? Keyfi olarak memleketi yönetmek var mı? Hukuk diye bir kavramı lügatımızdan çıkardık mı? Olmaz ki canım bu kadar. Vallahi bıçak kemiği deldi geçti. 7 haziran belki bizim kurtuluşumuz, sizin de hüsranınız olur, kim bilir?