MİT TIR'larının durdurulmasıyla ilgili 34 asker için gözaltı kararı

MİT TIR'larının durdurulmasıyla ilgili 34 asker için gözaltı kararı
MİT TIR'larının durdurulmasıyla ilgili 34 asker için gözaltı kararı
Adana ve Hatay'da Ocak 2014'te MİT'e ait TIR'ların durdurulmasıyla ilgili aralarında bir binbaşının da bulunduğu 34 asker hakkında gözaltı kararı alındı.

İSTANBUL - İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, “yasa dışı dinleme, casusluk, özel hayatın gizliliğini ihlal, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi, resmi belgede sahtecilik, terör örgütü kurmak, yönetmek, üyesi olmak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” iddiasıyla 'paralel yapıya' yönelik yürütülen soruşturma kapsamında düzenlenen 3. dalga operasyon askere uzandı.

Soruşturma kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan operasyonda, aralarında bir binbaşının da bulunduğu 34 muvazzaf asker hakkında gözaltı ve yakalama kararı çıkarıldı. Soruşturma kapsamında, elde edilen yeni deliller doğrultusunda, Adana ve Hatay'da Ocak 2014'te MİT'e ait tırların durdurulmasının “Selam Tevhid” dosyası kapsamında yapıldığı belirtiliyor.

Söz konusu şüpheliler, MİT'e ait tırların durdurulmasına ilişkin Adana Ağır Ceza Mahkemesi'nde “casusluk” suçundan yargılanıyor. Bu operasyon kapsamında ise aynı şüpheliler hakkında “Terör örgütüne üye olmak” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” suçlarından işlem yapılacağı kaydedildi.

(AA)


  http://www.radikal.com.tr/132886313288631

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  MIT zaten kendisi TIR`a Döndü..ancak... - baizzet1925_379

  Türkiye` ye de yükümlülükler yükleyen bu TIR anlasmasinin suistimali bizzat Erdogan iktidari tarafindan gerçeklesti. Beyan ettigi yükle tasidigi yükün birbirini tutmayip, silak kaçakçiligi diye nitelendirilen bu kaçakçiligin ortaya çikisinda asli suçlular Erdogan yani MIT`tir. Askerlerin yerine onlarin yargilanmasi gerelirken, ayni klasik oyun oynaniyor. Dün Silivri`de yapilan diz boyu haksizliklar, bugünde ka4akçiligimi nasil ortaya çikartirsin diyen ayni iktidar. TIR anlasmasina imza koyan AB ülkeleri simdilik susuyorlar ama...