MİT'çi Faik Meral serbest

Avusturya'da yakalanan Alaattin Çakıcı'nın üzerinde çıkan yeşil pasaportun sahibi eski MİT görevlisi Faik Meral dün çıkarıldığı
mahkemede, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

İSTANBUL/ANKARA - Avusturya'da yakalanan Alaattin Çakıcı'nın üzerinde çıkan yeşil pasaportun sahibi eski MİT görevlisi Faik Meral dün çıkarıldığı
mahkemede, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'nde dört gün sorgulanan Meral, dün saat 10.30'da, emniyetten çıkarıldı. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen Faik Meral, daha sonra sıkı güvenlik önlemleri altında, elleri kelepçeli halde, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na getirildi. Hızlı bir şekilde nezarethaneye alınan Meral daha sonra Adli Tabiplik'te sağlık kontrolünden geçirildi.
İki cumhuriyet savcısına yaklaşık iki saat ifade veren Faik Meral, 'çıkar amaçlı suç örgütüne yardım ve yataklık suçlamasıyla' tutuklama istemiyle Nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi. Mahkemede yargıç karşısında yeniden ifade ceren Meral, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Çakıcı 'İslami kesim sosis' istedi
Bu arada, Viyana Eyalet Mahkemesi'nin 'iade edilecek suçlular' biriminde tutulan Alaattin Çakıcı'nın avukatı Eduard Wegrostek, müvekkilinin günlerini nasıl geçirdiğini anlattı. Neu Kronen gazetesine demeç veren Wegrostek, yemeklerden şikâyetçi olan Çakıcı'nın şehriye çorbası, dondurulmuş balık ve yeşil salatadan oluşan mönüye itiraz ederek, 'İslami kesim sosis' istediğini söyledi. Wegrostek, Çakıcı'ya 'Müslüman işi sosis' de ikram edileceğini söyledi. Yetkililer, ülkedeki hapishane veya polis tutukevlerinde kalan ve domuz eti yemek istemeyen Müslümanlara bu sosislerden ikram ettiklerini belirtti.
Başbakan'a sorular
CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol ise Alaattin Çakıcı ve MİT ilişkisini bir soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. Anadol, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, Çakıcı 1998'de yakalandığında üzerinde çıkan kırmızı pasaportun eski MİT'çi Yavuz Ataç tarafından temin edildiğinin ortaya çıktığını anımsatarak Ataç hakkında işlem yapılıp yapılmadığını sordu..
Anadol, "Meral'in, kimliğini istismar ederek nüfuz sağlama arayışlarında bulunması suç ise, neden suç duyurusunda bulunulmadı" dedi. Anadol, MİT Kontrterör Dairesi'nin eski başkanı Mehmet Eymür'ün Abdullah Çatlı, Alaattin Çakıcı ile birçok ülkücünün MİT tarafından kullanıldığına ilişkin iddialarıyla ilgili açıklama da istedi.
(anka, aa)