MİT'çinin tahsilat talebi

Kopyası ulaştı
Türkiye'nin girişimleriyle 14 Temmuz 2004'te Avusturya'da yakalanan ülkücü mafya lideri Çakıcı'nın üzerinde çıkan telefon defterinin kopyası Ankara'ya ulaştırıldı. Avusturya polisinin Ankara'ya gönderdiği kopya, Yargıtay Başkanı Özkaya'nın adının da karıştığı skandala yeni boyut kazandırdı.
500 isim var
Çakıcı'nın bağlantılarını çözmek amacıyla polis tarafından incelemeye alınan defterde 500 isim ve telefon numarası var. Bu numaralardan biri de, Yargıtay'daki Çakıcı dosyasında kararı etkilemeye çalıştığı öne sürülen MİT'in Dış Operasyonlar Daire Başkan Yardımcısı Kaşif Kozinoğlu'na ait.
'Tanımam' demişti
Avusturya'da cezaevinde yatan Çakıcı, avukatları aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, Kozinoğlu'nu hiç tanımadığını öne sürmüştü. Kozinoğlu'nun, Çakıcı'nın bir adamıyla konuşurken Çakıcı'ya iletilmek üzere dile getirdiği 'tahsilat ricasının' karanlıkta kalan kimi noktaları da aydınlatılıyor.
Miktarı az bulmuş
Son elde edilen bilgilere göre Kozinoğlu'nun Çakıcı'yı kastederek, "Ona söyle, adamı arasın, 'Üzerine kâbus gibi çökerim' desin" şeklindeki telefonla tahsilat ricası, Ankaralı müteahhit bir arkadaşının alacağı için dile getirilmiş. Çakıcı ise alacağı az bulduğu için devreye girmeye gerek bile görmemiş.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - MİT ve Yargıtay'ı sarsan Alaattin Çakıcı skandalına ilişkin yeni bulgulara ulaşıldı. Türkiye'nin girişimleriyle 14 Temmuz'da Avusturya'nın Graz kentinde yakalanan Çakıcı'nın üzerinde bulunan telefon defterinin bir kopyası Avusturya polisince Ankara'ya gönderildi.
Telefon defteri Çakıcı'nın bağlantılarını çözmek amacıyla incelemeye alındı. Yaklaşık 500 isim ve telefon numarasından oluşan fihristten tanıdık bir isim çıktı. Fihristteki telefon numaralarından birinin, MİT Dış Operasyonlar Daire Başkan Yardımcısı Kaşif Kozinoğlu'na ait olduğu öğrenildi. Rehberde, Kozinoğlu dışında başka bir MİT'çinin isminin ya da telefon numarasının bulunmadığı belirtildi.
'MİT'le bağlantım yok2 demişti
Avusturya'da cezaevinde bulunan Çakıcı, avukatları aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada Kozinoğlu'nu tanımadığını öne sürmüştü. Fransa'da iken MİT'le direkt ya da endirekt hiçbir bağlantısı olmadığını iddia eden Çakıcı, gazetelere fakslanan açıklamasında şu cümlelere yer vermişti:
"Hiçbir zaman ve hiçbir dönemde ne bir ilişkim ne de organik bağım olmuştur. Kaşif Kozinoğlu'nu hayatımda ne gördüm ne de kendisiyle telefon görüşmem oldu. Yargıdaki davamla ilgili ne Kaşif beyden ne de bağlı olduğu kurumdan hiçbir suretle ne yardım istedim ne de bana yardım edilmiştir.
Hayatımda MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'u ne gördüm ne birlikte oldum. Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya'yı tanımam, kendisinden herhangi biri aracılığıyla davamla ilgili yardım istemedim. Buradan, Yargıtay Başkanı'na sesleniyorum: Yargı herkese lazım. Lütfen bu makama gelmiş bir insan, dost ve arkadaşlarını seçmesini bilmeli. Türkiye'yi yanlış dostluklarla bu bunalıma sürüklemeye hakkınız yoktur."
Kim yalan söylüyor?
Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, Kozinoğlu'nun, kendisinden Yargıtay 1. Ceza Dairesi'ndeki Çakıcı dosyasının geciktirilmesini istediğini açıklamıştı. Kozinoğlu, Çakıcı'nın adamlarıyla yaptığı telefon görüşmeleri nedeniyle savcılığa ifade vermek zorunda kalmıştı. Özkaya, Kozinoğlu'nun, geciktirme istemini, "Çakıcı'nın elinde çok önemli belge var. Yurtdışına kaçar veya cezaevine girerse bu belgeyi ele geçiremeyiz" diye gerekçelendirdiğini söylemişti.
MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun ise Kozinoğlu'nun Özkaya'yla kendi bilgisi dahilinde görüştüğünü ve bu görüşmede Çakıcı konusunun konuşulmadığını öne sürmüştü. Özkaya'yı 'yalan söylemekle' suçlayan Atasagun, Kozinoğlu'nun savcılığa Yargıtay'daki Çakıcı kulisi için değil, Çakıcı'nın kaleme aldığı asılsız bir suikast ihbarı için ifade verdiğini iddia etmişti. Ancak Kozinoğlu'nun, Alaattin Çakıcı'nın adamlarıyla yaptığı kulis konuşmaları nedeniyle savcılığa ifade vermek zorunda kaldığı ortaya çıkmıştı.
Çakıcı miktarı az bulmuş
Bu arada, Kozinoğlu'nun, Çakıcı'nın adamlarından biriyle konuşurken Çakıcı'ya iletilmek üzere dile getirdiği 'tahsilat ricasının' karanlıktaki bazı noktaları da aydınlandı. Kozinoğlu, "Ona söyle, adamı arasın, 'Üzerine kâbus gibi çökerim' desin" şeklindeki tahsilat ricasını, Ankaralı bir müteahhit arkadaşının alacağı için dile getirdi. Ancak Çakıcı, müteahhidin alacağını az bulduğu için devreye girmedi.