MİT'e Star gazetesinden transfer

MİT'e Star gazetesinden transfer
MİT'e Star gazetesinden transfer
Gazeteci-yazar Nuh Yılmaz, MİT'in Basın Yayın Birimi'nin başına getirilirken, Mardin Artuklu Üniversitesi'nden Genel Sekreter edebiyatçı-yazar Murat Dilmen ise MİT Terör Koordinasyon Merkezi'ne atandı.

Taraf gazetesinin haberine göre, Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) iki kritik atama gerçekleştirildi. Buna göre, gazeteci-yazar Nuh Yılmaz, MİT’in Basın Yayın Birimi’nin başına getirilirken, Mardin Artuklu Üniversitesi’nden Genel Sekreter edebiyatçı-yazar Murat Dilmen ise MİT Terör Koordinasyon Merkezi’ne atandı.

BASIN YAYIN BİRİMİNİN BAŞINA GETİRİLDİ

Nuh Yılmaz’ın MİT personeli olması kurum içerisinde şaşkınlık yarattı. Zira, Star’da yazan ve bu gazetenin dış haberler servisini yöneten Yılmaz hakkında, MİT’te göreve başlamadan önce ayrıntılı bir inceleme yapıldığı ve incelemeden “olumsuz” sonuç çıktığı öğrenildi. Yılmaz hakkında hazırlanan ayrıntılı inceleme raporunda olumsuz ifadeler yer aldı. Raporda, “Yılmaz’ın kuruma alınmasının karışık ilişkileri nedeniyle uygun olmayacağı ve geçmiş hiçbir istihbarat tecrübesinin bulunmadığı” kaydedildi. Ancak MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın talimatıyla Yılmaz, MİT’in Basın Yayın Birimi’nin başına getirildi.

İKİNCİ ATAMA AKADEMİDEN

Medya dünyasından MİT’e yapılan bu transfer dikkat çekerken, kuruma bir diğer ilginç atama da Mardin Artuklu Üniversitesi’nden gerçekleştirildi. Genel Sekreter, Murat Dilmen, MİT Terör Koordinasyon Merkezi’ne atandı. Dilmen hakkında, “Akademisyenler başta olmak üzere bazı çalışanların odalarına gizli kamera ve dinleme cihazları yerleştirmekten dolayı 2010 yılında üniversite rektörlüğü, tarafından hakkında soruşturma ve işlem yapıldığı” yönünde iddialar bulunuyor. Ayrıca, üniversitede, Dilmen için geçmişten beri “MİT’çi olduğu” yönünde söylentilerin dolaştığı ve bu nedenle, Dilmen’in MİT’e atanmasının üniversitedeki mesai arkadaşları tarafından “Fişlenme” tedirginliğine yol açtığı dile getiriliyor.

Medyada MİT için çalışan gazetecilerin varlığı zaman zaman gündeme geliyor. Çeşitli isimler için “MİT ajanı’’ iddiaları ortaya atılıyor. Bu konudaki en meşhur isim ise, Hayri Birler idi. Birler, Hürriyet ’in Ankara bürosunda Temsilci Yardımcısı olarak çalışırken, esas işi açığa çıkmıştı. Birler, daha sonra medya dünyasından uzaklaşmış ve esas işine geri dönerek, MİT’in Diyarbakır Bölge Müdürü olmuştu. Birler, Milliyet gazetesinde de çalışmıştı.


  http://www.radikal.com.tr/114625411462545

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  helal haram - ibrahimbaytak

  Star gazetesi yazarı Nuh Yılmaz, MİT’in Basın Yayın Birimi’nin başına getirildi. Yaptıkları hizmetinin karşılığıdır. Ama verilenler devlet kesesinden. Bu şekilde alınan paralar HELAL Mİ? HARAM MI? diye fetfa istesinler.

  Şaşırmadım... - solindk

  Star gazetesinin politikası son derece uyumluydu. Bu sebepledir ki insan şaşıramıyor...

  normal - aharasa

  gazete ve televizyonlar hükümetin bir kurumu gibi çalıştığından, oralarda çalışanların bir başka hükümet/devlet kurumunda çalışmaya başlamasını "atama" olarak değerlendirmeniz gayet normal. devlet içinde görev değişikliği gibi. doğru ifade bu.

  bir mit kalmıştı - kaşınan adam

  MİT kalmıştı yönetimine yandaşların sokulmadığı..

  Pravda - metinc

  Başbakanlık başdanışmanı Yiğit Bulut, Başbakanlık danışmanı Yalçın Akdoğan, AKP milletvekili Şamil Tayyar'ın köşeci olduğu Star, artık bir de MİT çalışanı yetiştirmiş olmakla övünebilecek demek ki. Gazetenin adı Pravda olarak ne zaman değişecek?