Mithat Sancar'a canlı yayında sansür!

Mithat Sancar'a canlı yayında sansür!
Mithat Sancar'a canlı yayında sansür!
Balçiçek İlter'in sunduğu Akşam Raporu adlı programda Mithat Sancar "reklam arası" denilerek yayından alındı. Sancar yaşadığı durumu Radikal'e anlattı.

RADİKAL- Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mithat Sancar Habertürk televizyonunda yayınlanan Balçiçek İlter'in sunduğu Akşam Raporu adlı programda "reklam arası" denilerek yayından alındı.

Mithat Sancar kimdir?


Balçiçek İlter, Mithat Sancar'a AKP Hükümeti'nin Kobani eylemlerinden sonra polislerin yetkilerini daha da artırmaya yönelik çalışmasını nasıl değerlendirdiğini sordu. Sancar'ın konuşması sürerken İlter, "yayını reklam arası verilmesi gerektiği"ni söyleyerek yayına ara verdi.

REKLAMLARDAN SONRA: SANCAR YOK...
BirGün'ün haberine göre, 'reklam arası' bahanesi ile durdurulan yayın, reklam arası sonrasında Mithat Sancar olmadan devam etti. Teknik aksaklık gerekçesini sunan İlter yayına, piyasaların son durumu ile devam etti. 'Teknik aksaklık' gerekçesiyle yayından alınan Sancar, program bitene kadar yayına alınmadı. 

Geçtiğimiz yıla kadar Habertürk'te bir çok tartışma programına katılan ve yorumları alınan Mithat Sancar'ın yayından alınması dikkat çekti. 

MİTHAT SANCAR: YAYIN YÖNETMENİNDEN TALİMAT GELMİŞ!

Sansür iddiasını Radikal'e değerlendiren Mithat Sancar
durumla ilgili olarak kanalın yayın yönetmenininden 'yayını kesin' şeklinde talimat geldiğini dair duyum geldiğini söyledi. Balçıçek İlter'le de konuştuğunu ifade eden Sancar, İlter'e de yayın sonuna kadar bir açıklama yapılmadığını sadece teknik aksaklıkla ilgili bir bilgi verildiğine ama durumun teknik aksaklık olmadığının açık olduğunu söyledi. Kendisine de bir açıklama yapılmadığını kaydeden Mithat Sancar,'Bir süre sonra stüdyoyu ter edeceğini söyleyip oradan ayrıldım dedi.

SANCAR  YAYINDA NE DEMİŞTİ?
Mithat Sancar yayından alınmadan önce, 'mevcut yasaların polisin hiçbir sorun yaşamadan her türlü olaya müdahale edebilmesine olanak sağladığını, özellikle 2006 yılında çıkarılan 'Polis Vazife ve Salahiyeti Kanunu'ndan sonra gerektiğinde silahını kullandığını, hatta bunun pek çok 'yargısız infaz' olarak adlandırılacak olaylara neden olduğunu' ifade etti; 'Gezi Direnişi'nde polisin pek çok genci direk hedef alarak öldürdüğünü' belirtti. 'Terörle Mücadele Yasası'nın da bu anlamda olumsuz sonuçlar doğurduğuna' dikkat çeken Sancar, 'toplumda 13-14 yaşındaki çocukların 'taş atan çocuklar' olarak tanımlanarak cezaevlerine konulduğunu ve polisin yetkilerinin daha da artırılmasının daha da olumsuz sonuçlara yol açacağını' söylerken, yayından alındı.