MİT'in 'Genelkurmay'a yolladım' dediği Ergenekon notu ortada yok

MİT, '2003'te Genelkurmay'a Ergenekon kitapçığı yolladığını' açıklayınca, mahkeme TSK'ya bu belgeyi sordu. Ancak Genelkurmay 'Bizde böyle bir kitapçık yok' dedi


SERKAN OCAK

İSTANBUL - Ergenekon davasında Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Genelkurmay Başkanlığı arasında rapor çelişkisi çıktı. MİT, Genelkurmay’ı 2003 yılında Ergenekon oluşumuyla ilgili bilgilendirdiğini belirtirken, Genelkurmay, arşivlerinde böyle bir kaydın olmadığını bildirdi. MİT ise mahkemeye gönderdiği yazısında, “Raporu Genelkurmay Başkanı’na verdik” diyor.
Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 15 Aralık 2008’de MİT’e yazı yazarak Ergenekon’la ilgili bilgi ve belgeye sahip olup olmadığını sormuştu. MİT de mahkemeye verdiği yanıtta, kendilerine 3 Temmuz 2002’de posta kanalıyla, imzasız bir mektup ve altı CD geldiğini belirtmişti. Teşkilat, mektup ve CD’lerde yer alan, Ergenekon-Lobi projesi ve diğer dokümanlar ile Tuncay Güney’in iddialarının incelenmesi ve açık kaynaklarından gelen bilgiler neticesinde hazırlanan kitapçığın 10 Temmuz 2003’te Genelkurmay Başkanı (Hilmi Özkök) ve Başbakan’a (Recep Tayyip Erdoğan) gönderdiğini belirtmişti.
MİT ayrıca kitapçıkta kamuoyuna malolmuş bazı asker ve sivil şahısların olduğunu da vurgulamıştı.

2006 tarihli ikinci not alınmış
MİT, 2003’teki kitapçık dışında hazırlanan çalışmanın özeti niteliğindeki bilgi notunun da 26 Mayıs 2006’da Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Daire Başkanı’na sunulduğunu bildirmişti. Bu bilgilerin ışığında Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi Genelkurmay’a yazı yazarak, MİT tarafından kendisine gönderildiği belirtilen kitapçık ve bilgi notunun mahkemeye göndermesini istedi.
Ancak Genelkurmay Başkanlığı, 16 Ocak 2009’daki yazısında, kendilerinde 10 Temmuz 2003’te gönderildiği belirtilen raporun bulunmadığını belirterek, mahkemeye, 26 Mayıs 2006’da ellerine ulaşan raporu gönderdi.

Ya yollanmadı ya hasıraltı
Bunun üzerine Ergenekon’un tutuklu sanıklardan Kemal Kerinçsiz’in avukatı Tolga Akalın, mahkemeye verdiği dilekçede Ergenekon’la ilgili bilgi notunun nerede olabileceğini sorarak, şu olasılıkları dile getirdi:
1- MİT böyle bir kitapçığı Genelkurmay Başkanı’na teslim etmemiştir.
2- Dönemin Genelkurmay Başkanı (Hilmi Özkök) bu belgeyi arşiv ve kayıtlarına intikal ettirmemiş, katlayıp cebine koymuştur.”