MİT'in 'gizli' Hizbullah raporu Meclis'te

MİT'in 'gizli' Hizbullah raporu Meclis'te
MİT'in 'gizli' Hizbullah raporu Meclis'te

Hizbullah ın örgüt evlerinde domuz bağı ile öldürülmüş cesetler çıkmıştı.

Darbe Komisyonu'na gönderilen MİT raporunda PKK-Hizbullah çekişmesi anlatılırken, Hizbullah'ın Ergenekon'la bağlantısı olabileceği belirtiliyor.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nda istihbarat tarafından gönderilen belgelere göre ‘domuz bağı’ cinayetleri ile gündeme gelen Hizbullah, Ergenekon yapılaşması tarafından yönlendirildi. PKK ile Hizbullah arasındaki silahlı çatışmalarda ise 500’ü PKK’lı, 200’ü ise Hizbullahçı olmak üzere toplam 700 kişi hayatını kaybetti.
Özellikle Doğu ve Güneydoğu’da Hizbullah ve PKK arasındaki çekişmenin anlatıldığı 13 sayfalık ‘gizli’ MİT belgesinde, Hizbullah’ın PKK’yı 1991’den, Menzil Grubunu ise 1993’ten itibaren hedef aldığı ifade edilildi. Raporda, Hizbullah-PKK çatışmalarında toplam 700 kişinin öldüğü, bunlardan 500’ünün PKK’lı, 200’ünün ise Hizbullahçı olduğu belirtiliyor. Örgütün 17 Ocak 2000’de Hüseyin Velioğlu’nun emniyet tarafından düzenlenen operasyonda öldürülmesinin ardından 2000-2004 yılları arasındaki 4 yılı ‘toparlanma süreci’ ilan ettiği kaydedildi. Yargı kararıyla kapatılan Mustazaf-Der ile Hizbullah’ın bağlantısına dikkat çekilen raporda örgütün, Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ı Hüseyin Velioğlu’nun ölümünden sorumlu tuttuğu için şehit ettiği kaydedildi.
Emniyet tarafından Meclis’e gönderilen 33 sayfalık ‘gizli’ Hizbullah raporunda ise İstanbul Ümraniye’de ele geçirilen el bombaları ile 1999’da Şırnak’ta Hizbullah’a yönelik gerçekleştirilen operasyonda ele geçirilen aynı kafile numarasına sahip olduğu belirtilerek, “Hizbullah terör örgütü ile Ergenekon isimli yapılanmanın aynı kaynaktan el bombası elde ettiği ve dolayısıyla aralarında bu yönde bir ilişki olabileceği” ifadesine yer verildi. 1991’de öldürülen Tuğgeneral Temel Cingöz’ün Velioğlu ile arasındaki irtibat ile ilgili olarak da, “Hizbullah’ın ‘Ergenekon’ yapılanmasınca yönlendirilmiş olabileceği değerlendirilmiştir” denildi.

Hizbullah 1392 eylem yaptı


Raporda Hizbullah’ın eylemleri ile ilgili de şu tespitlerde bulunuldu: Hizbullah’a karşı Türkiye genelinde 3 bin 684 operasyon düzenlendi. 12 bin 591 kişi yakalandı, bunlardan 5 bin 515’i tutuklandı. Hizbullah tarafından gerçekleştirilen 696 öldürme, 434 yaralama, 25 bombalama, 49 kundaklama, 435 adam kaçırma, 22 tehdit, 62 darp, 59 molotof atma, gasp, silahlı saldırı olmak üzere toplam 1392 eylem aydınlatıldı.
Örgüt eylemlerini; tehdit, darp, bıçaklı, satırlı, silahlı saldırı, adam kaçırma, sorgulama ve infaz, kezzap ve molotofkokteyli atma ve kundaklama, bombalı saldırı, domuz bağı, evlerde mezar açarak gömme şeklinde gerçekleştirdi.