Miting gibi Kürtçe kursu açılışı

Türkiye'de üçüncü Kürtçe Dil Kursu, Van'da açıldı. Özel Van Kürtçe Dil Kursu'nun açılışı mitinge dönüştü

Avrupa Birliği uyum yasaları kapsamında çıkarılan 6´ncı uyum paketinde yer alan Kürtçe öğrenime olanak tanıyan kanun değişikliğinin ardından Türkiye'de üçüncü Kürtçe Dil Kursu, Van'da açıldı. Özel Van Kürtçe Dil Kursu'nun açılışı mitinge dönüşürken, Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldı. İstanbul Kürt Enstitüsü Başkanı Şefik Beyaz, yaptığı konuşmada, Kürtçenin kamusal alanda serbest bırakılması gerektiğini söyledi.
Kursun kurucusu Hasan Güven, kursu Kürt Dili Öğrenim Merkezi adı altına acmak istediklerini, ancak buna izin verilmeyerek, adının `Özel Van Kürtçe Dil Kursu' olarak değiştirilmesini kabul etmediklerini söyledi.
Kursun açılışına çoğu DEHAP´lı yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Abdullah Öcalan lehinde sloganların atılırken, açılışa katılanlar zılgıt eşliğinde halaylar çekti.
Kursun açılışını AKP Van Belediye Başkan adayı Burhan Yenigün ile SHP Belediye Başkan Adayı Mesut Öztürk birlikte yaptı. Kursun kurucusu ve Müdürü Hasan Güven, kursun isminin değiştirilmesini eleştirerek bunda özel bir amaç güdüldüğünü öne sürdü. Güven, ``Bu isim değişikliği kabul etmiyoruz. Gerekirse mahkemeye başvuracağız. Bu değişiklik, Kürt dili öğrenim merkezinin içini boşaltmaktır. Yönetenlerin, Kürdü ve dilini kabul etmeme anlayışı taşımaktadır'' dedi.
İstanbul Kürt Enstitüsü Başkanı Şefik Beyaz, Türkçe ve Kürtçe yaptığı konuşmada, ``Kürtçe kamusal alanda serbest bırakılmalıdır'' dedi. Çok sayıda davetlinin katıldığı kursun açılışı sırasında polis sıkı güvenlik önmlemleri alarak Hacıbekir Caddesi´ni trafiğe kapattı.
Özel Van Kürtçe Dil Kursu 50 milyar liraya maloldu. Atatürk'ün ``Zafer, zafer benimdir diyenlerindir'' sözünün Kürtçeye çevrildiği Atatürk köşesi ile 6 derslik, dinlenme ve okuma salonları, rehberlik ve araştırma sınıfının yer aldığı merkezde, ilköğrenim çağındaki çocuklar ve yetişkinlere Kürtçe dil kursu verilecek.
Kurs kurucusu Hasan Güven, ilk aşamada hafta içi ve hafta sonu 2 grup halinde 146 kişinin kurs göreceğini söyleyerek, ``Batman ve Şanlıurfa'nın ardından Türkiye'nin üçüncü Kürtçe dil kursunu Van'da hizmete soktuk'' dedi.