Miting öncesi semt pazarına bomba: Bir ölü

Bugünkü 'Cumhuriyet Mitingi'ne hazırlanan İzmir'de dün sabah patlayan bomba, bir kişinin ölümüne 17 kişinin yaralanmasına neden oldu. Bornova ilçesine bağlı Özkanlar semtinde...

İZMİR - Bugünkü 'Cumhuriyet Mitingi'ne hazırlanan İzmir'de dün sabah patlayan bomba, bir kişinin ölümüne 17 kişinin yaralanmasına neden oldu. Bornova ilçesine bağlı Özkanlar semtinde, her cumartesi günü kurulan, Mansuroğlu Semt Pazarı'nın giyim eşyaları satılan bölümünde saat 09.18'de büyük bir patlama meydana geldi.
Esnafın henüz tezgâhlarını açtığı sırada meydana gelen patlamaya tezgâhların arkasındaki Metin Oktay Spor Kompleksi'ndeki bir ağaca bağlanan bisikletin sepet kısmına monte edilmiş parça tesirli bombanın neden olduğu anlaşıldı. Büyük paniğe neden olan patlamada çoğu esnaf olan Mustafa Önal, Ramazan Bayrak, İrfan Karagöl, Ela Akgül, Nadir Bayındır, Fikriye Ulucak, Orhan Karatay, Mutlu Kaval, Erdoğan Berber, Gökhan Karagöl, Çiğdem Özdemir, Veli Pinek, Şakir Kaplan, Devrim Osmanoğlu, Şener Gökhan, İkram Yılmaz ve Hasan Bakan çeşitli yerlerinden yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralılardan Hatem Kaval tüm çabalara karşın kurtarılamadı. Kaval'ın, Erciyes Üniversitesi İşletme mezunu olduğu, Kemeraltı Çarşısı'nda kendisine ait işyerinde giyim eşyası sattığı, cumartesi günleri de yaralılar arasındaki kardeşi Mutlu Kaval'la birlikte pazarda tezgâh açtığı öğrenildi. Polis, patlamaya gece saat 04.00 sıralarında ağaca bağlanarak bırakılan eski bir bisikletin, arka kısmındaki genelde pizza dağıtıcılarının kullandığı demir kutu içine konulan zaman ayarlı ya da uzaktan kumandalı parça tesirli bombanın neden olduğunu açıkladı. Saldırının PKK tarafından gerçekleştirildiği sanılıyor.