Mitingden notlar...

12 Nisan'da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın
'Cumhurbaşkanı özde değil sözde laik cumhuriyete bağlı olmalı' ifadesi, 13 Nisan'da...

12 Nisan'da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın
'Cumhurbaşkanı özde değil sözde laik cumhuriyete bağlı olmalı' ifadesi, 13 Nisan'da Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in 'Rejim tehdit altında' sözlerinin ardından uyarı sırası, Tandoğan Meydanı'nı dolduranlardaydı. Mitingde şu noktalar göze çarptı:

930 bin kişicik fark!
Tertip komitesi, mitinge katılanların sayısını kürsüden 1 milyon olarak açıklarken; Ankara Emniyet Müdürlüğü'yse 70 bin diye rapor etti. Emniyet, Ankara dışından 900 otobüs ve 250 minibüs geldiğini bildirdi.

Slogan, döviz ve pankart seli
Tandoğan'da 'Türkiye laiktir, laik kalacak', 'Çankaya'ya değil Yüce Divan'a', 'Kahrolsun Amerikan emperyalizmi', 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz', 'İşte Tandoğan, gördün mü Erdoğan', 'Tayyip baksana, kaç kişiyiz saysana', 'AKP'nin imamı, kaça sattın vatanı' sloganları atıldı. Taşınan dövizlerdeyse 'Rica etsek, validenizi de alıp gider misiniz', 'Anam da burada, babam da', 'Cumhurbaşkanlığı yan gelip yatma yeri değildir', 'Tehlikenin farkında mısınız', pankartlarda '1920 Ruhu Yolumuzu Aydınlatıyor', 'Demokrasi Gericiliğe Hoşgörü Değildir',
'İnançlara Saygılıyız İrticaya Hayır' ifadeleri göze çarptı.

Miting telefonları kilitledi
Tandoğan Meydanı'ndaki büyük kalabalık nedeniyle cep telefonu bağlantılarında sorun yaşandı. Bir grup turist, kalabalık nedeniyle kaldıkları otelden çıkamadı. Mitinge gecikenler, 'metro seferlerini özellikle geciktirdiği' iddiasıyla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i protesto etti.

Çandar, Akbayram, Tercan sahnede
Mitingde Edip Akbayram ile opera sanatçısı Tuncer Tercan ve Tolga Çandar'ın seslendirdiği türkülere, alandakiler eşlik etti. Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek'e ait olduğu öne sürülen günlükte Çandar, Hasan Mutlucan'ın yerine seçilen yeni 'darbe türkücüsü' olarak anılmıştı.

'TRT dışarı' sloganı atıldı
Mitinge çok sayıda üniversiteden rektör, öğretim üyesi ve öğrenciler katıldı. Öğretim üyeleri cüppeleriyle, öğrenci kırmızı şapkalarıyla, vatandaşlar kalpakları, Atatürk baskılı tişörtleri, 'Atam İzindeyiz' yazan bileklik ve bantlarıyla alanda yerlerini aldı. Eylem, Kanaltürk ve SKY Türk'te canlı yayımlandı. Beş muhabir, 12 kameraman ve üç canlı yayın aracı göndermesine rağmen mitingi canlı yayımlamayan TRT protesto edildi. KESK'e bağlı Haber-Sen'in Genel Sekreteri Mehmet Demir de mitingin TRT'den canlı yayımlanmamasına tepki göstererek, "Yüz binlerce kişi, piknik yapmak için bile toplansa, dünyanın her yerinde haberdir. TRT yöneticileri üzerlerinde hükümet ya da başka kaynaklı bir baskı olup olmadığını derhal açıklamalıdır" dedi.

Siyasi parti amblemi sokulmadı
Katılımcılar, kontrol noktalarında aranarak alana alındı. 10 bin polisin görev yaptığı alana bir siyasi partinin amblemini çağrıştıran pankart, poster vs sokulmadı.

2 kilometrelik bayrak
AKM'den miting alanına yürüyenler iki kilometrelik Türk bayrağı taşıdılar. Ankara'nın büyük bölümünde balkonlara bayraklar asıldığı dikkat çekti.

Dış basında flaş haber oldu
Uluslararası haber ajanslarından AP, Cumhuriyet Mitingi'ni abonelerine 'Acil' koduyla duyurdu. Reuters ve AFP de on binlerce kişinin gösteriye katıldığını belirtti. İngiliz yayın kuruluşu BBC'yse internet sitesinde verdiği haberde, 'Laik miting Türk başbakanını hedef aldı' başlığını kullandı.