Mitinge gidenlere laf atınca...

Yenişehir Pazarı esnafı üç kişiye 'Atatürk' ve Türk bayrağına hakaret'ten dava açıldı

 

ANKARA - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘Atatürk’e ve Türk bayrağına hakaret ettikleri’ iddiasıyla üç kişi hakkında, iki yıldan yedi yıl altı aya kadar hapis istemiyle dava açtı.
Cumhuriyet Savcısı Nadi Türkaslan tarafından açılan davanın iddianamesinde, ‘Yenişehir Pazarı’ olarak bilinen semt pazarında esnaf olan Metin Yıldız, Selim Bakan ve Salim Yıldız’ın, 31 Ekim’de, ellerinde Türk bayrakları ile Abdi İpekçi Parkı’ndaki bir mitinge giden şikâyetçiler Resul Lök ve Ekrem Başaran’a yönelik, ‘Atatürk’e ve Türk bayrağına hakaret’ niteliğinde sözler sarf ettikleri belirtildi. Bu sırada Salim Yıldız’ın, elindeki kiloyu atarak Resul Lök’ü Metin Yıldız’ın da Ekrem Başaran’ı yaraladıkları belirtilen iddianamede, tanık Harun Kılıç’ın da olayı doğrulandığı ifade edildi.
İddianamede, Metin Yıldız, Selim Bakan ve Salim Yıldız’ın, ‘Atatürk’e hakaret’ suçundan birer yıldan üçer yıla kadar, ‘Türk bayrağını alenen aşağılamak’ suçundan da birer yıldan üçer yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi. Davanın iddianamesinde ayrıca, Salim Yıldız hakkında, ‘silahla yaralama’ suçundan altı aydan bir yıl altı aya kadar, Metin Yıldız hakkında ise ‘yaralama’ suçundan dört aydan bir yıla kadar hapis cezası istendi.
Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianamenin kabul edildiği ve sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacağı bildirildi. (Radikal)