MİT'te kaset kavgası!

MİT'te kaset kavgası!
MİT'te kaset kavgası!
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu üyelerine karargâhta verilen brifing sırasında gizli görüntüleri basına sızan İstanbul Bağımsız Milletvekili İhsan Barutçu ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan arasında tartışma çıktı. Araştırma Komisyonu, dün AK Parti Milletvetvekili Zeyid Aslan’ın başkanlığında MİT’i ziyaret etti. Komisyon üyesi olmamasına karşın eski MHP ’li İhsan Barutçu da heyette yer aldı. Barutçu sorularına net cevaplar alamayınca tepki gösterdi. Sesini yükselten Barutçu, “Ben mağdurum. Özel hayatımıza girildi. Aile hayatımız mahvedildi. Bunları bize kim yaptı? Hep ‘gizlilik’ diyorsunuz, topu taca atıyorsunuz. Bunların hesabını kime soracağız?” diye konuştu. Bu sırada salona giren MİT Müsteşarı Fidan ise “Bireysel hak ve hürriyetlere çok hassas davranıyoruz” karşılığını verdi. Bunun üzerine Barutçu’nun sesini yükselterek, “Sorularımıza cevap alamayacaksak buraya niye geldik?” dediği ve yumruğunu masaya vurduğu ifade edildi. Barutçu’nun sert tepkisi üzerine Fidan’ın soğukkanlılığını koruduğu ve “Buraya nezaketen sizlere ‘merhaba’ demek için geldim” diyerek salondan ayrıldığı öğrenildi.

Altan’ın dinlenmesi

Brifing sırasında MİT yetkilisi, gazeteci Mehmet Altan’ın ‘Pastör’ koduyla dinlenmesinin ‘önleyici istihbarat faaliyeti’ savundu. MİT ayrıca bir soruya şu yanıtı verdi: “ Siyasi partilere yönelik olarak yabancı ülkeler veya yabancı istihbarat servisleri tarafından bir sızma/sızdırma girişimi veya başkaca bir tehdit olduğunun algılanması halinde, istihbarata karşı koyma faaliyetleri kapsamında çalışmalarda bulunulmaktadır. Bunun dışında siyasi partilere yönelik yada siyasi parti temelli istihbarat yapılamamaktadır.
Komisyon üyeleri, TİB’i de ziyaret etti. Bazı milletvekilleri TİB yetkilisine dinlenip dinlenmediklerini sordu ancak, kanun gerekçe gösterilerek yanıt alamadı.