MİT'te sivilleşme: Gazeteci müşavir

MİT'te sivilleşme: Gazeteci müşavir
MİT'te sivilleşme: Gazeteci müşavir
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Gazeteci - yazar Nuh Yılmaz, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri, Artuklu Üniversitesi Genel Sekreteri Murat Dilmen ise MİT Terör Koordinasyon Merkezi’ne atandı. Atamalar, MİT’te sivilleşmenin ‘ilk adımı’ sayıldı.
MİT’te halen doğrudan Müsteşar Hakan Fidan’a bağlı olan Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği bulunuyor. Ancak müşavirlik personeli, MİT içinden seçiliyor. MİT tarihinde ilk defa bu makama ‘dışarıdan’ atama yapıldı. Kaynaklar, Nuh Yılmaz ve Murat Dilmen’in atamasının MİT’teki sivilleşmenin ve dönüşümün ‘ilk adımı’ olduğunu ifade ettiler. Basın Müşavirliği’nin yapısında köklü bir değişiklik yapılmayacağı belirtilirken, Nuh Yılmaz’ın atanmasının eski Hakkâri Valisi Muammer Türker’in Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri olarak atanması ile ivme kazanan ‘sivilleşme’ zincirinin bir halkası olarak da değerlendirildi. Murat Dilmen’in Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın başkanlık ettiği Terörle Mücadele Koordinasyon Kurulu ile işbirliği içinde çalışacağı ifade edildi. 

30 yıllık MİT’çi emekliye

MİT’ten yapılan yazılı açıklamada ise teşkilatın Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği görevini sürdüren Şenol Baltacıoğlu’nun emekliye ayrıldığı, yerine Yılmaz’ın atandığı duyuruldu. Açıklamada, MİT bünyesinde 30 yıldır başarılı hizmetlerde bulunan Baltacıoğlu’nun, Hakan Fidan’ın müsteşarlığa gelmesinin ardından kurum içinden yapılan atamayla Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’ne getirildiği ve üç yıldır bu görevi sürdürdüğü hatırlatıldı. Açıklamada, Marmara Üniversitesi’nde öğretim üyeliği de yapan gazeteci Yılmaz’ın, basın camiasının yakından tanıdığı bir isim olduğu kaydedildi.