MİT'ten boğazda silah operasyonu

MİT'ten boğazda silah operasyonu
MİT'ten boğazda silah operasyonu

Libya bandıralı geminin soğuk hava deposunda yapılan aramada otomatik silahlar da bulundu. Ayrıca çok sayıda tabanca ve av tüfeği ele geçirildi.

Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) uzun süredir takip ettiği Libya bandıralı altı yüz tonluk balıkçı teknesine Tuzla Limanı’nda operasyon düzenlendi. Yapılan aramalarda teknenin soğuk hava deposuna gizlenmiş binlerce silah bulundu. Füze kaçakçılığı yaptığından şüphelenilen gemide tüm aramalara rağmen füzelere rastlanmadı. MİT ve İstanbul Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri, İstanbul Boğazı’nda son yılların en büyük silah ve mühimmat kaçakçılık operasyonu düzenledi. MİT’in organize ettiği operasyon uluslararası bir silah kaçakçılığını ortaya çıkardı. MİT’in talimatı ile İstanbul Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri Tuzla açıklarında bulunan Libya bandıralı Al Entizar isimli büyük balıkçı teknesine operasyon düzenledi. Milli İstihbarat’ın uzun süredir takip ettiği balıkçı teknesi Tuzla Gemtiş Tersanesi’ne arızalandığı gerekçesiyle giriş yaptı. Gemi kaptanı gümrüğe; ‘Malta’dan bakım onarım amacıyla boş olarak İstanbul’a geldiğini’ beyan etti. Onarımı biten gemi balıkçı teknesi, gümrüğe boş olarak limandan ayrılmak istediğini belirtince operasyonunu için düğmeye basıldı. Gümrük Muhafaza ekipleri teknenin alt tarafında bulunan –20 derecedeki soğuk hava depolarında silahlarla karşılaştı. Soğuk hava deposunda yapılan aramalarda 251 bin adet av fişeği, 5 bin adet tabanca mermisi, 990 adet monte edilmemiş vaziyette pompalı tüfek olduğu düşünülen, 210 adet 9 milimetre tabanca olduğu düşünülen, 199 adet 7.65 milimetre tabanca olduğu düşünülen parçalar ele geçirildiği belirtildi. Ayrıca 260 adet makineli tüfek mermisi, 2 adet gaz maskesi ele geçirildiği dile getirildi.

İki kişi tutuklandı

Ele geçirilen mermilerin bir kısmının Rus yapımı olduğu, bir kısmının da MKE yapımı mermi olduğu ortaya çıktı. Gözaltına alınan Libya’da üst düzey askeri bir komutan olduğu ileri sürülen I.A. ile Türk vatandaşı acente sahibi S.Ç. tutuklandı.