MİT'ten çarpıcı rapor

MİT'ten çarpıcı rapor
MİT'ten çarpıcı rapor
Erzincan Ergenekon davasında yargılanan sanıklar için MİT mahkemeye bir rapor sundu. Raporda, yargılanan personelin mevzuata uygun davrandığı ve gizli tanık beyanlarıyla deşifre edildiği vurgulandı.

ANKARA - Erzincan Ergenekon davası kapsamında yargılanan sanıklar için MİT çarpıcı bir raporu davaya bakan Yargıtay 11. Ceza Dairesine gönderdi. MİT, raporunda yargılanan personelin mevzuata uygun hareket ettiğini ancak gizli tanık beyanlarıyla hedef haline getirildiğini bildirdi.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ve emekli Orgeneral Saldıray Berk’in de aralarında bulunduğu 11 sanığın “terör örgütü üyeliği” suçundan yargılandığı davaya devam edildi. Dava kapsamında, yargılaması durdurulan ve haklarında Başbakanlık tarafından kovuşturma izni verilen 3 MİT mensubu sanık dinlendi. “Ergenekon terör örgütüne üye olmak” ve “gizli tanık Erzincan’ı tehdit ederek Fethullah Gülen cemaatine ilişkin bilgi toplamak” iddiasıyla yargılanan MİT mensuplarından Ş.D haklarındaki iddiaları ortaya atan gizli tanık “Erzincan” ile teşkilatın faaliyetleri kapsamında tanıştığını anlatarak “Bu davada, MİT’in yasal istihbarat çalışmalarının suçlanmasını üzülerek görmekteyim” dedi.

Karargahın bilgisi vardı Gizli tanık “Erzincan”ın teşkilata e-posta göndererek, her türlü görevi yapacağını söylediğini aktaran Ş.D, bu kişiyle karargahın emri doğrultusunda irtibat kurulduğunu bildirdi. Gizli tanıkla yapılan görüşmelerin görev kapsamında olduğunu söyleyen Ş.D, “Çalışkan bir adam olmasam, esneye esneye televizyon izlesem bunlar başıma gelmezdi. Ben çalıştım, kim sahtekar, kim ne, o nedenle bunlar başıma geldi” diye konuştu.

Görev namusdur
İrticayla Mücadele Eylem Planı’nı hayata geçirmekle suçlandığını söyleyen Ş.D, eylem planını, bir gazetede yayımlandığında öğrendiğini belirtti. Ş.D, “Hiçbir MİT mensubu, gazetelerde çarşaf çarşaf yer alan bir planı 1 yıl sonra uygulamaya çalışmaz” diye konuştu. Gizli tanık “Erzincan”ı İlhan Cihaner’in yanına götürdüğü iddialarını da yalanlayan Ş.D, “MİT mensubu için görev namus meselesidir. Bir MİT mensubu, elamanını başka biriyle tanıştırıyorsa dünyanın en ahlaksız adamıdır. Planlı istihbarati çalışmalarımız iddialarla irtibatlandırılarak suçlanmaya çalışıyoruz” savunmasını yaptı.

Görevimi layıkıyla yaptım
Bir gizli tanığın, çelişkili ve yalan beyanları nedeniyle suçlandığını ifade eden Ş.D, “Örgüte kim tarafından üye yaptırıldığımı, kim tarafından örgüte kazandırıldığımı merak ediyorum. Dünyanın hiçbir gücü beni bir terör örgütüne üye yapamaz. Görevimi layıkıyla yapma gayretimin sonuçlarını böyle aldım. Yapılan tüm çalışmalar tamamen görev içinde, MİT’in yasal istihbari faaliyetlerine ilişkindir. Tutuklandık, kimliklerimiz deşifre edildi. Ben yıllarca terörle mücadele ettim. Bu bir art niyettir. Sanık yapılmamızın gerçek nedeni teşkilatın töhmet altında bırakılmasıdır, hedef MİT’tir” şeklinde konuştu.

Cihaner’i hapiste tanıdım
Erzincan’da görevli MİT mensubu sanık K.Ü gizli tanıkla görüşmelerin karargahın bilgisi dahilinde, MİT’in çalışmaları kapsamında olduğunu savunarak “Gizli tanığın gerçek dışı ve asılsız iddialarını kabul etmiyor, beraatımı istiyorum” dedi. MİT mensubu sanık S.B.İ. de sanıklardan Saldıray Berk’i ismen bildiğini, İlhan Cihaner ile de ilk kez soruşturma sırasında tutuklu iken cezaevi aracında nakledilirken tanıştığını söyledi. 

Savcı bize sormadı
11. Ceza Dairesi Başkanı Hüseyin Eken, MİT Müsteşarlığı Teftiş Kurulu Başkanlığınca hazırlanan ve Başbakanlığa sunulan soruşturma raporunun özetini okudu. Raporda, iddia makamının, MİT mensuplarıyla ilgili iddiaları MİT ve Başbakanlığa sormadığı, 3 mensubun hedef haline getirileceğinin göz ardı edildiği, sadece gizli tanık ifadesine dayandığı belirtilerek, “İddia makamının araştırma yapmamasının, yalnız gizli tanık ifadesine dayanmasının nedeni bilinmemektedir” ifadesine yer verildi.

Mevzuata uygun davrandılar
6 aydan fazla tutuklu yargılanan MİT mensuplarının, gizli tanıkla görüşmelerinin ilgili mezvuat ve prensiplere uygun yapıldığı belirtilen raporda, dosyada suçlamalara konu bir delil bulunmadığı sonucuna varıldığı ifade edildi. Raporda, Teftiş Kurulunca yapılan soruşturma sonucu 3 MİT mensubu hakkında kovuşturma izni verilmemesi yönünde görüş bildirildi. Sanık MİT mensupları, “Teftiş Kurulu raporuyla masum olduğumuz ortaya çıkmıştır. Kovuşturma izni verilmesi Başbakan’ın takdiridir. Masumiyetimizin ortaya çıkması için bir fırsattır” değerlendirmesinde bulundular.

28 Şubata duruşma tarihi
Verilen aranın ardından Mahkeme Başkanı Hüseyin Eken, ara kararı açıkladı. Cihaner hakkında yeniden zorla getirilme kararı çıkarılmasına karar verdi. Mahkeme Başkanı Eken’in “Duruşmanın, 28 Şubat 2014’e bırakılmasını düşünüyoruz” demesi salona gülüşmelere neden oldu. Eken, “Bir kastımız yok. Öyle denk geliyor. Dairemizin iş durumu, planlar öyle” dedi. (Radikal)