MİT'ten savcılar ve avukat hakkında suç duyurusu

MİT'ten savcılar ve avukat hakkında suç duyurusu
MİT'ten savcılar ve avukat hakkında suç duyurusu
MİT, uluslararası hava sahasında düşürülen Türk uçağında şehit olan pilotun yakınlarının avukatı Mehmet Katar'ın Hakan Fidan hakkındaki suç duyurusuna aynı hamleyle karşılık verdi.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Müsteşar Hakan Fidan hakkında soruşturma başlatan Malatya Cumhuriyet Savcıları ile avukat Katar hakkında “Planlı bir psikolojik harekâtın parçası olarak davrandığı, savaş kışkırtıcılığı yaptığı” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Türk uçağında şehit olan Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy’un yakınlarının avukatı Katar, uçağın düşürülmesiyle ilgili Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da aralarında bulunduğu bazı kişiler hakkında ihmalden suç duyurusunda bulunmuştu. Daha sonra Malatya Savcılığı’nca MİT görevlileri hakkında izin istendiği iddiaları da basın da yer almıştı. MİT’in hem avukat Katar hem savcılar hakkında Adalet Bakanlığı’na suç duyurusunda bulunduğu bildirildi. MİT’e yakın kaynaklar, suç duyurularını doğruladılar.

BAKANLIK VE HSYK: "ULAŞMADI"
Adalet Bakanlığı avukat Katar, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ise savcılar hakkında böyle bir evrakın ulaşmadığı bilgisini verdiler. Katar’la ilgili suç duyurusunu ilgili savcılık değerlendirecek. Savcılarla ilgili işlem yapılıp yapılmamasını ise HSYK karara bağlayacak.

İŞTE SUÇ DUYURUSU
MİT’in suç duyurusunda, avukat Katar, devlete karşı savaşa tahrik suçunu düzenleyen TCK 304 maddesi gereğince, “ Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne karşı savaş açması veya hasmane hareketlerde bulunması için yabancı devlet yetkililerini tahrik etmek veya bu amaca yönelik olarak yabancı devlet yetkilileri ile işbirliği yapmakla” suçlandı.
Suç duyurusu dilekçesinin eklerinde haberlerin yayınlandığı gazete kupürleri, avukatın açıklamaları delil olarak gönderildi. (Hürriyet)


  http://www.radikal.com.tr/111641511164155

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Neler oluyor allah askina? - Diyogen

  3500 km uzaktan Türkiye artik secilemiyor. Yasanan gelgitli kimlik bunalimini zaten anladik ama, gündemdeki kesmekesligi cözmek, yapilanlarin, yasananlarin mantikli izahini yapabilmek oldukca güclesiyor. Sormak istiyorum sizlere, bu yasananlar eger herhangi bir Avrupa ülkesinde yasansaydi ne olurdu? Halkin olusturdugu devlet kendi halkina karsi. Sadece kendi halkina degil devleti olusturan tüm kurumlara karsi. Artik kabile devleti olma yolunda bayagi yol katettik. Uzaktan görünen Türkiye resmi malesef bu. Biri bu yasananlari mantigin kabul edebilecegi dayanaklarla izah edip anlatabilir mi acaba?

  Darbe mi? - eunal

  Darbe yalnızca topla tüfekle değil, elinizde kullanabileceğiniz her tür güçle olabilir. Günümüzde yargı erki, bir darbe aracı olarak kullanılıyor. Her darbede olduğu gibi bir "yeniden tasarım" ve "vatandaşı hizaya getirme", yargı eliyle gerçekleştiriliyor. Biz de "12 Eylülcüleri, 28 Şubatçıları yargılıyorlar, ne güzel!" diye cambaza alkış tutuyoruz.

  kontrmit - genco940

  sen, bana ha, al sana gibi bir şey de iki şehiti bu işin neresine koyduğunuz bayağı merak konusu. Hani zırt bırt derin devletten bahsedilir ya, bir ben var benden içeru ile bir anlam kazanıyor olsa gerek. Pardon bir de uluderede bekleyen 34 kişi ve diğerleri. Hesap vermeyeceklerse işlem tamammı, yoksa birisinin iki dudağının arasından çıkacaklarmı bekleniyor.

  Bu hareketin anlamı net. - brandywine06

  Korkutma, sindirme. Aile adına dava açan avukatı başka bir devletle işbirliği ve savaş kışkırtıcılığı yapmakla suçlamanın adı budur. Demek sen devletle ve başbakanın koruduğu biriyle uğraşırsın ha! Al sana!

  . - karlıkayın

  ha yani bu ne demek ? "senin evlat gitti işte ne kurcalıyorsun?" demek.