Mitterrand: İkinci vatanım Kürdistan

Mitterrand: İkinci vatanım Kürdistan
Mitterrand: İkinci vatanım Kürdistan

Danielle Mitterrand, yerel Kürt parlamentosunda bir konuşma yaptı. FOTOĞRAF: DHA

Kuzey Irak'ı ziyaret eden eski Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterarand'ın eşi Danielle Mitterrand, 'Kürdistan'ı ikinci vatanım olarak görüyorum' dedi
Haber: İHSAN DÖRTKARDEŞ / Arşivi

ERBİL - Kuzey Irak’taki Bölgesel yerel Kürt parlamentosunda konuşan eski Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand’ın eşi Danielle Mitterrand, “Kürdistan ikinci vatanım” dedi.
Danielle Mitterrand, Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi’nin Başkanı Mesut Barzani’nin daveti üzerine geldiği Erbil’de adını taşıyan okulun açılış törenine katıldı. Mitterand, daha sonra yerel parlamentonun oturumuna katıldı.

Ayakta alkışladılar
Parlamento Başkanı Dr. Kemal Kerküki, toplantıya gelen Mitterrand’ın en zor dönemde Kürt halkına büyük yardımda bulunduğunu, 1989’da 200 Kürt aileyi Türkiye’deki mülteci kamplarından ülkesine götürdüğünü, Kuzey Irak’ın uçuşa yasak bölge ilan edilmesine kadar çok önemli katkıları olduğunu söyledi. Ayakta alkışlanarak kürsüye davet edilen Daniella Mitterrand, yaptığı konuşmada, “Bugün burada olmaktan büyük bir onur duymaktayım” dedikten sonra şöyle devam etti:
“Kürdistan bölgesini ikinci vatanım olarak görüyorum ve öyle hissediyorum. İlk kez 1991 yılında Kürdistan’a geldim ve o zaman halkın nasıl Saddam rejiminin korkusundan kaçtığını gördüm. O zaman çektiğimiz fotoğrafların Kürdistan’ın uçuşa yasak bölge ilan edilmesinde önemli bir rolü oldu. İlk kez buraya geldiğimde yakılmış ve yıkılmış bir ülkeyle karşılaştım ancak bugün her yönüyle çok gelişmiş bir bölge karşımda duruyor.”
Mitterrand, bir soru üzerine Türkiye’deki Kürt sorununun barış içerisinde ve gerçek demokrasi ile çözülmesinden yana olduğunu söyledi. Bütün Kürtler’in barış içerisinde yaşamasını istediğini anlatan Mitterrand, Kerkük ile ilgili referandum konusundaki soruya Irak Anayasası’nın uygulanmasından yana olduğunu söyleyerek yanıtladı.