Mizahçılar isyanda

Başbakan Erdoğan'ın, kendisini bazı hayvanlara benzettikleri için dava açtığı Penguen'in çizerleri, "Öküz ve Hayvan diğer dergilerimizin adı. Bayramda elini öpmemiz gereken 200 yaşında kargalar var" dedi.
Penguencilerin sözleri: "Penguen amblemini de Erdoğan'a benzettik, buna dava yok. Her hayvan için 5 bin YTL istenmesi haksızlık, kurbağa ile deve bir mi? Devlet hayvan çizmenin taban fiyatlarını açıklamalı."
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı deve, kurbağa, yılan, zürafa, ördek, maymun, inek, fil olarak betimledikleri gerekçesiyle haklarında tazminat davası açılan Penguen dergisi çizerleri, basın açıklaması yaptı. Çizerler, toplantıda gözden kaçan bir suç unsurunu da açıkladı: Dava konusu kapakta derginin amblemi olan Penguen'in yüzü de Erdoğan'a benzetilmişti!
Karikatürcüler Derneği'nin dün Taksim Hill Otel'de düzenlediği basın toplantısında Gani Müjde, Metin Üstündağ, Selçuk Erdem, Bedri Koraman, Erdil Yaşaroğlu, Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker, Ferit Öngören konuştu. 40 bin YTL'lik manevi tazminat davasına konu olan 'Tayyipler Âlemi' başlıklı kapağı yaparken Başbakan'a hakaret etmek gibi bir amaçlarının olmadığını belirten karikatüristler, "Ortaklaşa çizilen bu kapakta amacımız 5 bin YTL tazminat ödemeye mahkûm edilen karikatürist arkadaşımız Musa Kart'a destek olmak ve düşünce özgürlüklerine sınırlama getirme girişimine karşı durmaktı" dedi.
Hayvan, Öküz, Penguen
Mizah ustalarının basın toplantısı da klasik deyişiyle 'hem güldüren hem düşündüren' nitelikteydi. Açıklamalar, kahkahalar ile bölündü.
Başbakan'ı yılan olarak çizen Metin Üstündağ, "Dergimizin adı Penguen, başka bir dergimizin adı 'Hayvan', başka bir dergimiz vardı, adı 'Öküz'. Yani bizim hayvanlarla ilgili herhangi bir kompleksimiz yok. Ayrıca bayramda ellerini öpmemiz, gereken 200 yaşında kargalar var. Açıkçası biz onlara benzetilmekten şeref duyarız" diye konuştu.
Fiyatlara isyan var
Çizerler, her hayvanlı karikatür için 5 bin YTL'lik dava açılmasının haksızlık olduğunu belirterek, 'Hayvan çizmenin taban fiyatları'nın devlet tarafından belirlenmesini istedi. Her hayvan için aynı tazminat miktarının istenmesi de gündeme geldi. Üstündağ, "Bir kurbağa ile deve aynı para eder mi? Kurban bayramlarında bile bir deveye, ineğe dört-beş kişi girişiyor" dedi, Gani Müjde, ise "Bugün bir fil kaç para?" diye adaletsizliğe isyan etti.
Bu arada konudan uzaklaşmış bir çizer, "Kelebek çizince tazminat 1 milyar mı oluyormuş?" dedi. Selçuk Erdem ise bir sayfadaki sekiz karikatüre dava açıldığını belirterek, toplu çizime indirim yapılması talibinde bulundu. Ayrıca sekiz karikatürün yanı sıra derginin amblemi olan Penguen'in yüzü de Erdoğan'a benzetilmişti. "Amblem Penguen de 2.5 milyar eder" denildi.
Ya stadyum çizsek?
Karikatürcüler Derneği kurucusu Ferit Öngören ise, "Bu derginin kapağında suç unsuru vardır deniliyor. Fakat bununla yetinmiyor. Her hayvan karikatürü için ayrı 5 milyar lira istiyor. Bir karikatürde suç unsuru bir tanedir. Yarın bir stadyum çizersek ne olacak?" dedi.
'Protestomuz sürecek'
Toplantıda olaya hayvanların cephesinden bakanlar da vardı. Bahadır Baruter, "Recep Tayyip Erdoğan ülkedeki bütün hayvanların da başbakanı. Biz seçmiş olabiliriz ama av yasağını çıkaran kendileri, balık yasağı, Hayvan Hakları Yasası var. Hepimizin başbakanı olduğuna göre niye bunu hakaret olarak algılıyor?" diyerek dava konusu kapakta olduğu gibi 'metafor' oluşturdu. Bahadır Baruter, Penguen dergisinin bir sonraki sayısında protestolarının devam edeceğini söyledi.
Koraman: Ben çok çizdim
Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker, mizahın özgür bir tartışma ortamı yaratmanın en önemli yolu olduğuna inandıklarını anlattı. Usta karikatürist Bedri Koraman ise eskiden kendisinin de pek çok kez siyasi karikatürler çizerken bazı hayvan figürlerini kullandığını ama o siyasilerin hiçbirinin kendisini mahkemeye vermediğini söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7420637420630

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.