Mizahçıya yargıdan müjde

Yargıtay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı at olarak çizen karikatürist Sefer Selvi'ye verilen 10 bin YTL tazminat cezasını bozdu. Yargıtay'ın bu kararı...

ANKARA - Yargıtay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı at olarak çizen karikatürist Sefer Selvi'ye verilen 10 bin YTL tazminat cezasını bozdu. Yargıtay'ın bu kararı, meşhur kedi karikatürü davasına emsal olabilecek.
Selvi 5 Nisan 2004'te Evrensel'de yayımlanan karikatüründe, Erdoğan'ı at, danışmanı Cüneyd Zapsu'yu da binici olarak çizmişti. Gazete hakkında dava açan Başbakan Erdoğan, karikatür nedeniyle tazminat istemişti.
Ankara 20. Asliye Hukuk Mahkemesi, karikatürle kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle Erdoğan'a 10 bin YTL tazminat ödenmesine karar vermişti. Evrensel gazetesi kararı temyiz edince, söz konusu dava Yargıtay'a taşınmıştı.
Dava yeniden görülecek
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin gazete ve karikatürist Sefer Selvi aleyhine verdiği kararı bozdu. Dava, yerel mahkemede yeniden görülecek.
Emsal oluşturabilir
Yargıtay'ın kararı, ünlü kedi karikatürü davasına da örnek oluşturabilecek. Karikatürist Musa Kart, Cumhuriyet'te yayımlanan karikatüründe, imam hatip liselerine ilişkin tartışmalar üzerine Erdoğan'ı ip yumağına dolanmış kedi olarak çizmişti. Penguen dergisi de kapağında 'Tayyipler Âlemi' başlığıyla Erdoğan'ı sekiz ayrı hayvana benzeten karikatürler yayımlamıştı. Erdoğan, Kart'a tazminat davası açmış, Kart, Erdoğan'a 5 bin YTL tazminat ödemeye mahkûm edilirken, Erdoğan Penguen dergisi aleyhine de 40 bin YTL'lik tazminat davası açmıştı. Yargıtay'ın verdiği bozma kararının, her iki karikatür davasına da örnek olabileceği belirtildi.


    http://www.radikal.com.tr/7658267658260

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.