MKP'liyi hastaneye götürmeye hapis cezası

MKP'liyi hastaneye götürmeye hapis cezası
MKP'liyi hastaneye götürmeye hapis cezası

Zeki Yıldız 4 yıl 8 ay hapis cezası aldı.

Tunceli'de yaralanan ve MKP üyesi olduğu açıklanan Ali Çelik'i, tedavi için Erzincan'a götürdükleri iddiasıyla yargılanan 1'i kadın 4 kişiye 1.5 yıl ila 4 yıl 8 ay arasında hapis cezası verildi.

ERZURUM - Tunceli’de yaralanan ve Maoist Komünist Partisi (MKP) üyesi olduğu açıklanan Ali Çelik’i, tedavi ettirmek için Erzincan’a götürdükleri iddiasıyla Erzurum 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan 1’i kadın 4 kişiye 1.5 yıl ila 4 yıl 8 ay arasında hapis cezası verildi.
Tunceli’den Erzincan’a giden bir otomobil 22 Haziran 2012 günü saat 01.00’de Terörle Mücadele ekipleri tarafından durduruldu. Tunceli’nin Ovacık İlçesi’nde silahla yaralanan MKP örgütü üyesi olduğu açıklanan Ali Çelik’i tedavi ettirmek için Erzincan’a götürdükleri anlaşılan otomobildeki 3 kişi gözaltına alındı. Yaralı Çelik, Erzincan Mengücek Gazi Eğitim Araştırma Hastanesi’ne kaldırılırken, bu araca eşlik ettiği öne sürülen başka bir otomobilde bulunan 2 kişi de gözaltına alındı. Ali Çelik, yaklaşık bir ay sonra tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. 
Olayla ilgili olarak Çelik'e yardım ettikleri iddiasıyla Zeki Yıldız, sevgilisi Nuruvan Dinler ile Cankat Keser tutuklandı, Ayhan Memişoğlu ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Nuruvan Dinler ile Cankat Keser bir önceki celsede tahliye edildi. Hazırlanan iddianamede, ’Yılmaz’ kod adlı Ali Çelik’in 4 Ocak 2005 yılında Tunceli Mazgirt ilçesi Şişik köyü kırsalında 2 askerin şehit, 3 askerin yaralanma, 6 Eylül 2010 günü Tunceli’nin Dinar Deresinde 1 askerin şehit edilmesi, 13 Ağustos 2004 günü Mazgirt ilçesinde Mustafa Büyükkaya adlı vatandaşın öldürülmesi olayına karıştığı öne sürüldü. 

'PARA İÇİN YAPTIK' DEMİŞLER
Erzurum 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne bugün görülen karar duruşmasında tutuklu Zeki Yıldız ile tutuksuz sanık Ayhan Memişoğlu hazır bulundu. Yıldız ve Memişoğlu, örgütle ilgilerinin olmadığını, yaralı kişiyi hastaneye götürmeleri için köyde tanımadığı birisinin kendilerine para verdiğini söyledi.
Mahkeme, Ayhan Memişoğlu ve Zeki Yıldız’ı, ’terör örgütü üyesi olmaksızın örgüt içerisindeki hiyerarşik yapıya dahil olamamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ suçundan 4 yıl 8 ay, Cankat Keser’i 3 yıl 1 ay, Nuruvan Dinler’i ise 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme Zeki Yıldız’ın tahliyesine karar verirken, Nuruvan Dinler hakkında verilen hükmün açıklanmasını erteledi. (Hümeyra PARDELİ/DHA)